08 Şubat 2022, 10:03
Mehmet Akif
Yönetici

İsim (Ad) Nedir Çeşitleri Nelerdir


Canlı ve cansız varlıkları, duygu ve düşünceleri, kavramları tanıtmaya yarayan kelimelere isim (ad) denir.

Özel İsim: Kainatta tek olan, tam bir benzeri bulunmayan varlıkları karşılayan kelimelere özel isim denir.

Kişi adları ve soyadları: Mustafa Kemal Atatürk, Murat Çetin, Necip Fazıl Kısakürek gibi.

Hayvanlara verilen özel isimler: Tekir, Pamuk, Minnoş gibi.Devlet, millet ve boy isimleri: Türkiye Cumhuriyeti, Alman, Fransız, İngiliz gibi.

Dil, lehçe ve din isimleri: Türkçe, İngilizce, Müslüman, Hristiyan, Musevi gibi.

Gezegen ve yıldız isimleri: Dünya, Ay, Neptün, Mars, Güneş gibi.Kurum, kuruluş ve kurul isimleri: Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk İlkokulu, Türk Tarih Kurumu gibi.

Tarihi olay, çağ ve dönem isimleri: Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı, Orta Çağ, Yontma Taş Devri gibi.

Yer isimleri ( kıta, bölge, il, ilçe, köy, semt, cadde, sokak vb.) : Avrupa, Asya, Afrika, İstanbul, Ankara, Acarköy, Dumlupınar, Samatya, Tuna Caddesi, Kervan Sokak, Hasan Tahsin Bulvarı gibi.

Milli ve dini bayramlarla bayram niteliği kazanmış günlerin adları: Kurban bayramı, Ramazan Bayramı, Anneler Günü, babalar Günü, Öğretmenler Günü, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı gibi.Yer adlarında ilk isimden sonra gelen deniz, nehir, göl, dağ, boğaz, vb. tür bildiren ikinci isimler: İstanbul Boğazı, Ağrı Dağı, Ege Denizi, Van Gölü, Süveyş kanalı gibi.

Cins İsim: Aynı tür, çeşit, cinsten varlıkların ortak adını karşılayan kelimelere cins isim denir.

“İnsan” dendiği zaman herkesin aklına aynı varlık gelir. Bu nedenle insan kelimesi cins isimdir. Fakat Ahmet Dönmez dendiği zaman aklımıza sadece Ahmet Dönmez gelir ve bu isim özel isimdir.

Cins isimler somut ve soyut diye ikiye ayrılır.Madde İsimleri (Somut isimler) : Elle tutulup gözle görülen varlıklara denir. Örneğin masa, kalem, silgi, ışık, su gibi.

Mana İsimler (Soyut isimler ): Elle tutulup gözle görülmeyen fakat varlığını hissettiğimiz varlıklara denir. Örneğin hüzün, sevinç, hasret, özlem gibi.

Tekil İsim: Aynı türden bir varlığı karşılayan adlara denir. Örneğin telefon sıra, masa gibi.

Çoğul İsim: Aynı türden birden çok varlığı karşılayan isimlere denir. Çoğulluk adların sonuna eklenen -ler, -lar, ekiyle sağlanır. Örneğin, masalar, telefonlar, silgiler gibi.Bir önceki yazımız olan Kurallı Cümle Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.