09 Şubat 2022, 15:37
Mehmet Akif
Yönetici

Sigara Ve Alkolün Sağlığa Ve Çevreye Zararları


İnsanların çeşitli alışkanlıkları olabilir. Bu alışkanlıklardan bazıları zararlıdır. İnsanların zararlı alışkanlıklarından en yaygın olanları, sigara ve alkol kullanımıdır.

Belirli bir süre sigara ve alkol kullanan insanlar bu alışkanlıklarından kurtulmakta zorlanırlar. Çünkü sigara ve alkolde bağımlılık yapan maddeler vardır. Dünyada en yaygın zararlı alışkanlık sigara kullanımıdır. Sigara tütün bitkisinden üretilir. Sigarada yaklaşık dörtbin çeşit zararlı madde vardır. Sigarada bulunan nikotin maddesi bağımlılığa neden olur.

Sigarada bulunan zararlı maddelerden bazıları; nikotin, karbonmonoksit gazı, katran, aseton, amonyak, DDT, bütan, arsenik, naftalin ve metanoldur. Bu maddelerden bazıları haşeratların öldürülmesinde kullanılan zehirlerdendir.

Sigaranın zararlarından sadece içenler değil, çevresinde bulunan insanlar da etkilenir. Sigara içenlerin çevresinde bulunan insanlar, pasif içici olarak adlandırılır. Pasif içiciler sigara tiryakileri gibi sigaranın tüm zararlarından etkilenir. Özellikle bebekler ve çocuklar bu durumdan çok zarar görürler.Sigaranın çevreye de birçok zararları vardır. Sigaranın dumanı havayı, kül ve izmariti toprağı kirletir. Ayrıca sigara ev ve orman yangınlarının en önemli sebeplerindendir.

Alkol vücuda zararlı maddelerden biridir. Önceleri merakla, arkadaş ortamında başlayan alkol zamanla bağımlılık yapar. Alkol kullanmış kişiler hareketlerini ve davranışlarını kontrol edemez. Ayakta durmakta zorlanır ve denge sağlamakta sorunlar ortaya çıkar. Yürüme ve konuşma güçlüğü çekerler.

Alkollü araç kullanmak trafik kazalarına neden olur. Bu kazalarda hem kendilerinin hem de başkalarının hayatlarını tehlikeye atarlar.Alkol tüketimi toplum sağlığını, aile hayatını olduğu kadar bireylerin sağlığını da olumsuz etkiler. Karaciğer, kalp, beyin, mide, bağırsaklar ve sinirler alkolden en çok zarar gören organlardır.

 

Bir önceki yazımız olan Canlılar Neden Beslenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.