11 Ekim 2019, 13:54
Yuri
Yönetici

Teknolojinin Zararları İle İlgili Münazara Metni


TEKNOLOJİ ZARARLIDIRteknolojinin zararları

Teknoloji son yıllarda büyük ve hızlı bir gelişim göstermektedir. Zaman zaman insanların bu gelişime ayak uyduramadığı ve teknolojiyi nasıl kullanabileceğini bilemediği olmaktadır. Durum böyle olunca da teknolojin inyararından çok zararı görülmeye başlamıştır.

Teknolojinin zararlarını yetişkinlerden çok çocuklar görmektedir. Çünkü teknoloji bir yetişkin için tercih olabilir, ancak çocuklar yeterli bilince sahip olmadığı için gördükleri zararın farkına varamazlar. Özellikle çocukların kimlikleriyle ilgili sorun yaşamasında teknolojinin büyük etkisi vardır. Kendisini bir oyun karakteri sanan çocuklarla ilgili çok sayıda haber görüyoruz. Bu durum teknolojinin çocukları doğru etkilemediğini göstermektedir.

Teknolojik cihazlarla çok fazla vakit geçiren kişilerde hem fiziksel hem de ruhsal hastalıklar artmaktadır. Bilgisayar ve televizyon karşısında çok kalan insanlarda bel ve boyun ağrıları ile çeşitli göz hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Ayrıca günümüzün en yaygın hastalıklarından obezite de teknolojinin bir eseridir. Kendisini teknolojiye kaptıran kişiler ise genellikle sosyal yaşamdan uzaklaşmakta ve gerçek olmayan bir dünyada yaşamaktadır.İnsanlar teknolojik cihazların bir lüks olduğunu unutup bunu bir ihtiyaç olarak görmeye başlamışlardır. Bu durum da insanların maddiyatını karşılayamayacağı cihazları satın almasına ve bu cihazlara aşırı bağlanmasına neden olmaktadır. İnsanlar kullandıkları telefonun, bilgisayarın çok önemli olduğunu düşünmeye başlamış ve zamanla bu sevgi bir bağımlılık haline gelmiştir. Cep telefonu neredeyse yemekten önemli olmuştur.

Teknolojik cihazların gelişimiyle birlikte elektrik ve elektriğe bağlı donanımların kullanımı artmıştır. Elektrik kullanımı arttıkça elektromanyetik alanlarda bir artış yaşanmaktadır. Böylece bu alanlardan yayınlan insan vücuduna zararlı dalgalar sinir sistemi ve beyin yapısını etkileyerek insan sağlığını tehdit etmektedir.

Teknoloji insanların yaşamına kolaylıklar katsa bile bu kolaylıklardan çok zarar vermektedir. Bu duruma karşı bilinçlenmek ve teknolojinin zararlarından korunmak gerekmektedir. Teknolojinin ilerleyişini kontrol edebilmek insanların sağlıklı, mutlu bir yaşam sürmesi için gereklidir.Bir önceki yazımız olan Uzay İle İlgili Hikaye Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


02 Mart 2022, 22:16

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Teknoloji yararlı olduğu kadar zararları da var. Önemli olan faydalarını kullanmak.

27 Şubat 2023, 22:24

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

merhaba benim adım kutay yalcın bu siteyi byaaydır takip ediyorum yaptıklarınızdan cok mnütesekkirim

27 Kasım 2023, 21:04

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Teknoloji zararlı değildir onu zararlı yapan bizleriz ama güzel örnekler verilmiş

28 Kasım 2023, 03:23

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

İyi bir site herkeze öneririm

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.