05 Ocak 2022, 20:11
Mehmet Akif
Yönetici

Teknolojinin Yararları Ve Zararları Nelerdir ?


Teknolojinin Yararları Ve Zararları

Evimizin içine bile giren, gündelik hayatımızın değişmez bir parçası olan teknoloji, bu kadar çok benimsendiğine ve kullanıldığına göre belli ki çok faydalı ve gerekli bir hale gelmiş. Teknoloji her geçen gün ilerlemekte ve daha çok hayatımıza girmektedir. Sağlıktan temizliğe, bilgi almaktan eğlenceye, mutfaktan uzay gereçlerine kadar hemen her alanda teknolojik aletler kullanılmaktadır.

Şimdi herkesin “Teknolojik aletler çok faydalı, eskiden ne yapıyormuşuz ?” diye sorular sorduğunu duyar gibi oluyoruz. Elbette ki teknoloji çok faydalı ve gerekli. Hastalıkların teşhis ve tedavisinden, evimizi temizlerken kullandığımız aletlere kadar her alanda kullanılmakta ve gelişme göstermektedir.

Bu yazımızda teknolojinin getirdiği faydaları ve zararları işleyeceğiz. Kimine göre olmazsa olmaz, kimine göre “Ne gerek var ?” sorularının yanıtlarını aşağıda açıklamaya çalışacağız.

Teknolojinin Faydaları:Her türlü bilgiye hemen ulaşabiliyoruz.

Dünyanın öbür ucu bile olsa istediğimiz zaman anında haberleşme sağlayabiliyoruz.

Hastalıkların teşhis ve tedavisi daha hızlı, doğru ve kolay şekilde yapılabiliyor.Evimizde kullandığımız aletler sayesinde zamandan, iş yükünden kurtuluyoruz.

Eğitim hayatımız daha kolay.

Tarımsal ürünler daha verimli.

Sanayi ürünleri daha az iş gücü ve daha hızlı üretilebilmektedir.Teknolojinin faydalarını sıralamaya kalksak bu ve buna benzer bir çok madde sayabiliriz. Fakat kısaca ve öz bir şekilde anlatmak istersek zamandan, iş gücünden ve daha doğru bir şekilde sonuçlar verdiğini söyleyebiliriz.

Şimdi teknolojinin zararları anlatalım. Teknolojinin “Ne zararı olabilir ki?” diye düşünmeyin. Anlatmaya çalışalım:

Teknolojinin Zararları:

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte insanlar daha az hareket ediyorlar.Teknoloji bağımlılığı.

Kas ve iskelet sistemi hastalıkları.

Obezite.

Ruhsal çöküntüler.A sosyal kişilik oluşumları.

Uyku düzensizlikleri.

Aşırı radyasyona maruz kalma.

Bizim teknolojinin nimetlerinden faydalanmamız gerekirken, insan olmanın getirdiği özellikleri de kaybetmememiz gerekmektedir. Unutmayalım ki insan sosyal bir varlıktır. 

 

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sonuç Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.