10 Ekim 2019, 09:26
murat
Yönetici

Yalancının mumu yatsıya kadar yanar kompozisyon


Yalanın doğru karşısındaki mağlubiyeti

Yalanın kötü olduğu herkesçe bilinen bir durum olmasına rağmen hayatın içinde çokça olduğu bir gerçektir.İnsanlar zaman zaman yalan söylerler.Hiç yalan söylemem diyen insan bile yalanı söylemiş olmuştur. İnsanlar için yalan söylemekten daha zor bir durum ise söylediği yalanın ortaya çıkmasıdır.

Bazen kendimizi kurtarmak için, bazen başkasını zor durumdan kurtarmak için, bazen de bunu alışkanlık haline getirdiğimiz için yalan söyleriz. Dini, ahlaki, toplumsal değerler açısından yalan söylemek kötüdür. Yalan söylemek insanı küçülten, onur kırıcı bir durumdur. Özellikle söylediği yalan ortaya çıktığı zaman insanın hissettiği o kötü duygu bile insana büyük bir ders niteliğindedir. Her ne olursa olsun yalan söylememeli, her zaman doğrudan ve gerçekten yana tavır koymamız gerekmektedir. Doğruyu söylemenin bizi zor durumda bırakacağı durumlarda bile yalan söylememek gerekir.Çünkü yalanın her zaman ortaya çıkma gibi bir özelliği bulunmaktadır.Er ya da geç yalanın yalan olduğu mutlaka ortaya çıkmaktadır. Atalarımız bu yüzden “Yalancının mumu yatsıya kadar yanar” demişlerdir.Bizlere düşen yalanın kötü olduğunu bilmek, yalan söylediğimiz zaman bunun ortaya mutlaka çıkacağını tahmin etmektir.

Doğrular bizi zor durumda bıraksa bile doğrudan vazgeçmemek gerekir. Yalan üzerine inşa edilen her bina çökmeye mahkumdur.Binanın temellerini sağlam atmak; yani çocuklarımıza yalanın kötülüğünü anlatarak hayatımızı doğrular üzerine kurmanın değerini hatırlatmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.