02 Ekim 2019, 12:15
Yuri
Yönetici

Yalancının Evi Yanmış Kimse İnanmamış Atasözü İle İlgili Hikâye


yalan konulu bir hikaye

 

YALANDAN EĞLENCE

Bir köyde bir grup çocuk kimsenin olmadığı bir arazide oyun oynamaya giderdi. Bu arazi kurak topraktan ibaretti. Taşlardan oyunlar uydurup oynarlardı. Bir gün artık oynayacak oyun kalmadı ve büyüklerine şaka yapmak istediler. İçlerinden birisi koşarak köy kahvesine geldi ve “Çeşmenin başında bir büyücü var, kazanında iksir yapıyor.” diye bağırıp yardım istedi. Birkaç yetişkin koşup geldi. Çeşmenin etrafına baktılar. Bunu gören çocuklar gülüp eğlendiler. O zaman çocukların yalan söylediği anlaşıldı.Aradan birkaç hafta geçti. Çocuklar yine eğlenmek için bir hikaye uydurdular. Bu sefer tarlaya çiftçi kadınların yanına gittiler ve “Ayşe’yi kurbağa kafalı bir aslan kaçırıp su kuyusuna attı. Yarım edin!” diye söylendiler. Bunu duyan kadınlar şaşkınlıkla su kuyusuna koşturdular. Ayşe su kuyusunun yanındaydı ve onları telaşlı görünce kahkahalara boğuldu. Kadınlar onları biraz azarlayıp gitti.

Bir gün yine hep birlikte arazilerinde oynuyorlardı. Yanlarında da köyün çobanının köpeği vardı. Köpek arada köyde gezinip tekrar koyunların yanına giderdi. Çocukların yanındayken hayvan inleyip ağlamaya başladı. Çocuklar hastalanan hayvanı böyle görünce korkup birini bulma umuduyla köy meydanına gittiler. “Çoban köpeği hastalandı, birisi çobanı çağırsın. Köpek ölecek, bizimle gelin de bakalım!” dedilerse de kimse onları dinlemedi. Hatta bir, iki kişi “Bu sefer eğlencenize bizi karıştırmayın bakalım.” diye kızdı. Çocuklar kimseyi getiremeyince tekrar döndüler. Araziye vardıklarında zavallı hayvan nefes almıyordu. Akşam çoban gelip köpeğini gömmeye götürdü. Çocuklar ondan özür dilediler. Çoban da dedi ki:

— Hayvancağız çok yaşlıydı, onun için üzülmeyin. Ancak kimse sizi niye ciddiye almadı, bunu düşünün. Daha önce insanları kandırıp eğlendiniz. Şimdi de gerçekten ihtiyacınız olduğunda kimse ilgilenmedi. “Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış” diye boşa dememişler. Bir kez yalanı ortaya çıkanı kimse dinlemez.Bir önceki yazımız olan Uzay İle İlgili Hikaye Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.