01 Ekim 2019, 19:16
Yuri
Yönetici

Doğruluk ve Dürüstlük İle İlgili Kısa Hikâye


DÜRÜST KRAL

Yaşlı kral artık tahta oğullarından birinin geçmesi gerektiğini düşünüyormuş. Ancak üç oğlu varmış. Hangisini seçmesi gerektiğini anlamak için bir yol bulmuş. Üç oğlunu da huzuruna çağırtmış.

Her oğluna bir tohum vermiş ve “Bu tohumları saksıya ekin ve onlara su verin. Bir ay sonra tekrar sizi çağıracağım. O zaman saksılarınızı getirin. Kimin tohumu en güzel açmışsa yeni kral o olacak.” demiş. Her oğlu bir tohum alarak oradan ayrılmış. Tohumları sulamışlar, gübre vermişler, güneşe çıkarmışlar. Bir ay sonra kral yeniden oğullarını yanına çağırmış. Bu sefer halk da yeni kralın kim olduğunu öğrenmek için oradaymış. Kral bakmış, büyük ve ortanca oğlunun tohumları çok güzel açmış; küçük oğlunun ise saksısında açmış bir bitki yok.

Kral halka dönerek açıklama yapmış: “Verdiğim üç tohum da işe yaramazdı. Ancak görüyorum ki iki oğlum başka bir tohum ekerek beni kandırmaya çalıştı. Küçük oğlum ise dürüstlüğüyle kral olmaya layık olduğunu gösterdi. Bir kral tohum yetiştirmese de olur, ancak insanlara karşı dürüst olmalıdır.” diyerek tacını küçük oğluna vermiş.Bir önceki yazımız olan Uzay İle İlgili Hikaye Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


29 Eylül 2022, 17:10

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Her insan doğru ve dürüst olmalıdır.Dürüst olan insanlar her zaman kazanır. Arkadaşları tarafından sevilir ve sayılırlar. İnsanlar dürüt insanlara güvenir.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.