05 Ekim 2019, 12:56
Yuri
Yönetici

Kardelen Çiçeği İle İlgili Bir Hikaye


KARDELENİN ÖYKÜSÜ

kardelen

Karla kaplı dağlarda, yaylalarda kar üstünü delerek çıkan bu çiçek ne kadar da güzeldir. Zor şartlarda yetişen, dirençli ve bir o kadar da narin olan kardelenin hikayesini öğrenince ona hayran kalacaksınız.

Bir zamanlar genç bir adam genç bir kadına aşıkmış. Ona olan aşkını ilan ettiğinde kadın “Seninle evlenmemi istiyorsan bana bir gelincik çiçeği getir.” demiş. Adam da ona “Bu karlı kışta nasıl gelincik bulmamı beklersin?” demiş. Ancak kadın düşüncesinden vazgeçmemiş. Adam ümitsizce gelincik aramaya koyulmuş. Kar fırtınası içinde başı dönerken bembeyaz örtünün üstünde tek bir çiçek bulmuş. Ancak bulduğu çiçek beyaz ve narin kardelen çiçeğiymiş. Güzel çiçeği koparmış ve eve gitmiş.Adam kardelen çiçeğini masaya bırakmış. Çiçeği kurutarak saklamak niyetindeymiş. Bu yüzden kök kısmını kesmek için bir bıçak almış. Tam kökü keserken birden eli kesilmiş. Adam bıçağı ve çiçeği acıyla düşürmüş. Elindeki kesiği incelemiş ve kanı durdurmak için sarmış. Sonra tekrar çiçeğe bakmış ve birden gördüğü şey karşısında donakalmış. Bembeyaz kardelen çiçeği onun kanıyla kırmızı bir çiçek oluvermiş. Bu haliyle tıpkı gelincik çiçeğine benziyormuş. Hemen çiçeği alarak sevdiği kadının yanına gitmiş. Ona çiçeği vermiş. Kadın çok şaşırmış ve sevinerek evlenme teklifini kabul etmiş.

Evliliklerinin ertesi günü evlerinin kapısının önünde bir kardelen çiçeği açmış. Bu durumu önce önemsememişler. Ancak her yıl kış mevsiminde kapının önünde öncekinden daha fazla kardelen açıyormuş. Yıllar geçtiğinde tüm bahçe kardelen doluymuş. Kadın çiçekleri seviyormuş ve adam da kardelenleri her gördüğünde bulduğu o tek bir kardelene içinden teşekkür ediyormuş. Çünkü kardelen çiçeği sevdiğine kavuşamamakla bilinen bir çiçekmiş. Kavuşturdukları bu evli çiftin mutluluklarına, çocuklarına ve yaşlılıklarına şahit olmak için hep orada olmuşlar.

Bir önceki yazımız olan Uzay İle İlgili Hikaye Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
26 Aralık 2022, 19:04

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok güzel olmuş eline sağlık

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.