18 Aralık 2021, 22:31
Donatello
Yönetici

Ön Yargılı Olmak İle İlgili Hikaye Edici Metin


Ön yargılı olmak hakkında hikaye örneği

ÖN YARGININ MEVSİMİ

Bir zamanlar dört oğlu olan bir bilge kişi varmış. Çocuklarına ön yargılı olmamalarını öğretmek için onları eğitmek istemiş. Her birini sırayla uzak bir yerde bulunan ağacın yanına gidip ona bakmak için göndermiş. İlk oğlan kışın gitmiş, ikincisi İlkbaharda, üçüncüsü yazın, sonuncusu sonbaharda gitmiş.

Daha sonra gün hepsini bir araya toplamış ve ne gördüklerini sormuş. İlk oğlan ağacın yaşlı ve kupkuru olduğunu söylemiş. İkinci oğlan, “Hayır yeşillikle doluydu ve canlıydı” demiş. Üçüncü oğlan başka fikirdeymiş: “Çiçekleri vardı ve kokusuyla görüntüsüyle o kadar muhteşemdi ki, daha önce hiç böyle bir güzellik görmemiştim” demiş. Sonuncu oğlan hepsinin de haksız olduğunu ve ağacın yapraklarının sarı ve kupkuru olduğunu söylemiş.

Yaşlı adam oğullarına hepsinin haklı olduğunu söylemiş, çünkü hepsi farklı mevsimlerde bu ağacı görmeye gitmiş. Onlara, bir insanı kısa bir süre veya bir mevsim tanıdıktan sonra yargılamanın yanlış olduğunu, her canlıyı tanımak için uzun süre gerektiğini anlatmış.

Bir önceki yazımız olan Karbonun Atmosfere Salınımı Hakkında Bilgilendirici Metin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.