11 Şubat 2021, 19:30
Mehmet Akif
Yönetici

Hoşgörü İle İlgili Kısa Hikaye


Hoşgörünün ülkemizde simgesi olan Hatay şehrinde tüm dini ve mezhepsel farklılıklara rağmen insanlar birbirlerine saygı gösterir, kardeşçe, barış ve huzur içinde yaşarlar. İnsanların hangi din ve mezhepten olacakları doğduğu ailenin yapısı ile alakalıdır.
Ahmet ile Corç Hatay’da aynı mahallede yaşayan iki arkadaştır. İsimlerinden de anlaşılacağı gibi Ahmet Müslüman, Corç ise Hristiyandır. Bu iki iyi arkadaş hep beraber oynar fakat dini ibadetlerini kendilerine göre yaparlar. Vakitlerinin büyük kısmını birlikte geçiren arkadaşlar, birbirlerini eleştirmez aksine uyuşamadıkları konularda sessiz kalmayı tercih ederler. Çünkü birbirlerini kırmaktan korkarlar. Ramazan ayı geldiği zaman Corç dışarıda ve Ahmet’in yanında hiçbir şey yemez ve içmez, oruç tutan insanlara saygı gösterir. Ahmet ise pazar ayinlerde kilisenin dışında Corç’un gelmesini bekler. Bu olaylar hoşgörünün ne kadar güzel olduğunu, insanları sevmek için huzur ve barış için hoşgörünün mutlaka gerekli olduğunu göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Veda Hutbesi'nde yer alan maddelerin, insan hakları açısından değerlendirilmesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


24 Aralık 2023, 20:13

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3673

çok güzel olmuş ellerinize sağlık

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.