12 Şubat 2021, 19:32
Mehmet Akif
Yönetici

En Büyük Takım Bizim Takım Kitap Özeti Ayla Çınaroğlu


İçerisinde birbirinden bağımsız sekiz hikaye yer almaktadır. Her biri küçük bir çocuğun ağzından anlatılır. Çocukların gözünde dünyanın nasıl göründüğünü anlamamıza yardımcı olur.

Yaşasın Canavar: Uçağa ilk defa binen bir çocuğun onu canavar olarak görmesi anlatılır. Hosteslere kendilerini kaçıran uzaylılar gözüyle bakar.

Ayna: Bir kız çocuğu evdeki yeni aynaya sık sık bakar. Ona başka anlamlar yüklemeye başlar. Tavşanının aynaya girdiğini ve sonra evin kapısından kaçtığını düşünür. Birkaç gün sonra tavşanını bulur.

Kadınlar Uzay İstasyonu: Pelin’in saçları uzayınca annesi onu kuaföre götürmek ister. İlk defa kuaförde bulunan Pelin atmosferden etkilenir. Buhar makinelerini ışın cihazı olarak görür. Kendilerinin uzaya gönderileceğini düşünür. Saçlarının kısa kesilmesine de çok üzülür.Balıklar Gözlerini Kapamazlar: Bir kız çocuğunun evdeki akvaryumu izleyerek hayaller kurması söz konusudur. Akvaryumdaki balığı izler ve onunla denizlerde gezindiğini düşünür. Onu nasıl evcilleştirebileceği konusunda taktikler geliştirir.

Deniz Altında Yüz Beş Metre: Yüzmeyi yeni öğrenen bir çocuğun düşünce dünyası anlatılır. Denizde beş metre onun için yüz beş metredir. Orhan Ağabey ona yüzmeyi öğretir ve başarıları için onu ödüllendirir.

En Büyük Takım Bizim Takım: Çiğdem ve ağabeyi Bahçespor takımını, babaları Kartalspor’u tutmaktadır. İki takımın karşılaştığı maçta çocuklar gerçek duygularını saklamaya çalışırlar. Murat Ağabey’in ilgisi sayesinde Bahçesporlu olmuşlardır.Pastaların Dilinden Kim Anlar?: Kerem ve annesi süpermarkete giderler. Kerem, alışveriş yapmak için annesinden ayrılır. Bir reyonun önüne geldiği zaman oradaki ürünler “beni al” diye yalvarır. Kerem bazılarını alır, bazılarını almaz. Sesini duymamak için yanından hızlıca geçtiği ekler pastayı annesi almıştır.

Ablam Meslek Seçiyor: Can’ın ablası hangi mesleği seçeceğine karar vermemiştir. Tüm aile, akraba ve komşular ona önerilerde bulunurlar. Can’a sorduklarında ise kararı ablasının vermesi gerektiğini söyler. Can’a hak verirler ancak bu sefer de Can için meslek yakıştırmaları yapmaya başlarlar.

Bir önceki yazımız olan Kısa Gezi Yazısı Örnekleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


21 Mart 2022, 18:26

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Teşekkürler çok aramıştım sonunda buldum.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.