15 Şubat 2020, 00:30
Mehmet Akif
Yönetici

Çikolata Zamanı Kitap Özeti


Kitapta beş öykü yer alıyor: Mavi Bıyıklı Kedi, Hamarat Kız Ece, Çikolata Zamanı, Evin En Önemli Yeri, Annenin Gezi Günlüğü. Öykülerde Birce ve Ece kardeşlerin ev halleri komik bir dille anlatılıyor. Kimi öyküde komşularla, kimisinde anneanneleriyle kimisinde de anne ve babalarıyla gülünç olaylar yaşıyorlar. Onların istek ve beklentileri ile yetişkinlerinki kimi zaman çatışsa da Birce ve Ece bu sorunları yaratıcılıkları ile çözüyorlar.

Mavi Bıyıklı Kedi: Öykü Birce’nin ağzından anlatılır. Annesi, komşu Sevim Teyze’nin kahve falına bakar. Ona fantastik şeyler söylerken Birce gizlice dinler ve düşlere dalar. Öyle ki Soğan isminde oyun hamuruyla bıyıklarını maviye boyamış bir kedisi olduğunu zanneder.

Hamarat Kız Ece: Ece’nin ağzından anlatılır. Ece annesini sevindirmek için kahvaltı hazırlamaya karar verir. Çaydanlık sıcakken dokunamaz, soğumasını bekler. Masa örtüsünü kirletir, çarşaf kullanır… Türlü umutlarla hazırlanır ve ailesini uyandırmaya gider. Günün pazar olduğunu ve kahvaltı için anneannesine gideceklerini öğrenir.

Çikolata Zamanı: Birce’nin ağzından anlatılır. Bir söyleşiye katılan anneleri bir süre onlara farklı davranır ama sonra eski haline döner. Kızlar çikolata yemek için annelerinden izin ister ama her defasında ertelenir.Evin En Önemli Yeri: Ece’nin ağzından anlatılır. Tuvaletin tek olması sonucu yaşanan sorunlar vardır. Ece ile Birce tuvalet için sık sık kavga eder. Birce tuvalette kitap okur, müzik dinler. Birlikte diş fırçalarken tartışırlar.

Annenin Gezi Günlüğü: Annenin ağzından anlatılır. Onun gezi defterinden bir kesittir. Bir haftalığına Adana’ya gider. Eve telefon ettikçe Ece ile Birce’nin yaramazlıklarını öğrenir.

Bir önceki yazımız olan Muzaffer İzgü Anneannem askere gidiyor kitap özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.