15 Şubat 2020, 00:20
Mehmet Akif
Yönetici

Babam Duymasın Kitap Özeti-Aytül Akal


Babam Duymasın kitap özeti
Yazar eserinde sekiz öyküye yer vermiştir.Bu öykülerde çocukların sıkça karşılaştığı sorunlar onların ağzından anlatılır.Konular günlük yaşama ilişkindir ve zaman zaman önerilerde bulunur.

Babam Duymasın: Okula yeni başlayan bir kız çocuğu henüz okumayı sökememiştir.Tüm arkadaşları okur.Difteri hastalığı nedeni ile on gün evde dinlenir.Bu süre içinde babasının aldığı kitapları okur ve okumasını ilerletir.
Ben Ne Olacağım: Arkadaşının futbolcu olmak istediğini öğrenen bir çocuk bu fikirden etkilenir.Seçmesi gereken mesleği düşünür.Bu meslek çok para kazandıran bir meslek olmalıdır.Anne babasına seçebileceği meslekleri sıralar.Ailesi ona bu mesleğin sorunlarını söyler.En sonunda cumhurbaşkanı olmaya karar verir.
Çikolata Küçüldü: Eve gelen misafirler evin kızlarına çikolata getirirler.Küçük kız çikolatayı çok sevdiğinden hemen bitirir, ancak ablası her gün bir ısırık alarak çikolatayı buzdolabına kaldırır.Küçük kız çikolatayı gizlice yer.Ablası fark ettiğinde kendisi de buna şaşırır.
Melekler Nerede: Dedesi devamlı meleklerden bahseden bir kız melekleri merak eder. Meleklerin dünyadaki iyi insanlar olduklarına karar verir. Kendi de bir melek olmak istediğinden iyilik yapmaya çalışır. Kimi zaman amacını unutup yaramazlıklar yapar. O yüzden asla bir melek olamayacağını düşünür. Yine de iyi bir insan olmak için çalışacaktır.
Çikolata Uzmanı: Çikolata kutusunu boş bulan bir çocuk annesine çikolataların yerini sorar. Annesi bilmeyince çikolataları kimin yediğini bulmaya çalışır.Kimse yememiştir. Annesi kutuyu kaloriferin yanına bırakınca bütün gün orada kalmış olabileceğini düşünür. Gerçekten çikolatalar erimiş vaziyette kutunun tabanındadır.
Güzel Kitaplarım: Babasıyla kitap almaya çıkan bir çocuk bir başka baba-kız görür ve konuştuklarını duyar. Adam kızına kitap almayı parası olmadığı gerekçesiyle reddeder ancak onu hamburger yemeye götürür. Bu durumu gören çocuk babasına kendi harçlığıyla kitap almayı teklif eder.
Üzülme, Ben Seni Seviyorum: Evin büyük kızı derslerle ilgilenirken küçük kızı yeni okula başlamıştır. Annesine “bebekler nasıl olur” diye sorar. Annesi küçük kızına kızar. Küçük kız üzülür. Ablası onu sevdiğini ve bildiklerini ona öğreteceğini söyler.
Teşekkür Ederim Öğretmenim: Üçüncü sınıfa giden tembel bir kız ders sırasında hep hayallere dalar. Kitaptaki metin sorularından sadece son soruları cevaplar. Bir gün öğretmeni defterini okuyunca cevapları çok beğenir ve son soruları cevaplama görevi hep onun olur.

Bir önceki yazımız olan Çikolata Zamanı Kitap Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.