14 Aralık 2021, 19:12
Donatello
Yönetici

Çikolata Nedir? Çikolatanın Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Çikolata nedir?

 

Çikolata kakao ağacının tohumlarına ya da çıkardığı çekirdeklerine bir takım işlem uygulanarak, çeşitli koruyucular ve besin maddeleri ile karışım sonucu meydana gelen bir tür tatlı yiyecektir. Tahminlere göre Milattan önce Mayalar tarafından keşfedilmiştir. İspanyol kaşif Kristof Kolomb sayesinde İspanya ve İngiltere’ye ulaşmış ve tüm dünyaya yayılmıştır.

çikolata

Çikolata nasıl yapılır?

Çikolata; kakao ağacından elde edilen kakao çekirdeklerinin kavrulması, şekerle karıştırılması ve şekillendirilip soğuması ile elde edilir. Pek çok çikolata çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak bitter çikolata, sütlü çikolata, beyaz çikolata ve dolgulu çikolata en yaygın çikolata türleridir.Çikolatanın faydaları ve zararları nelerdir?

Çikolata; endorfin adı verilen mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Böylece stresi azaltır ve enerji verir. Ayrıca kalp sağlığına faydalı besinleri içerir ve kalp krizi riskini azaltır. Fazla ve kötü çikolata tüketmek ise diş sağlığını olumsuz etkiler, kilo aldırır ve kolestrole neden olabilir. Ayrıca çikolatanın bağımlılık yapıcı etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Psikolojik Sağlık İle Beden Sağlığı Arasındaki İlişki başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.