22 Ocak 2020, 11:46
necla
Yönetici

Mevsimler nasıl oluşur, mevsimlerin özellikleri nelerdir?


Mevsimlerin Oluşumu

Mevsimler dünyanın güneşin etrafında dönmesi ile oluşur.Dünya güneş etrafındaki dönüşünü bir yılda yani 365 günde tamamlar.Bir yıl boyunca dünyanın güneşe olan mesafesi yakınlaşır ve uzaklaşır.Bu arada dünya güneşin etrafında dönerken aynı zamanda açısı da değişir.Bu da güneş ışınlarının dünyamıza dik yada eğimli gelmesine neden olur.Bu durum sıcaklık farklarını etkiler.Kuzey ve güney yarım kürede farklı mevsimlerin yaşanmasının da nedeni budur.Mevsimler ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış olmak üzere dört tanedir.

Mevsimlerin Özellikleri

İlkbahar :Kuzey yarım kürede mart ve haziran ayları arası ilkbahardır.Bu mevsim kış ve yaz mevsimi arasındaki ılıman bir iklimi olan mevsimdir.Doğanın yeniden canlandığı, bitkilerin ağaçların filizlendiği, yeşerdiği mevsimdir.
Yaz: En sıcak iklimdir.21 haziran ve 22 eylül arası yaz olarak kabul edilir.Gündüzlerin en uzun olduğu günler yaz mevsiminde yaşanır.
Sonbahar: Yaz mevsimi ile kış arasındaki geçiş mevsimidir.Eylül,ekim,kasım ayları sonbahar aylarıdır.Bitkilerin ve ağaçların yapraklarını döküp sararmaya başlaması bu aylarda olur.Havalar soğumaya ve yağışların artmaya başlaması bu mevsimde görülür.Rüzgarlar fırtınalar bu aylarda daha fazla olur.Günler kısalmaya geceler uzamaya başlar.
Kış: En soğuk mevsimdir.Aralık ocak ve şubat ayları kış aylarıdır.Geceleri uzun gündüzleri kısa olur.Hava çok soğuk, kar yağışlı ve don olayları olur.Canlılar için en zor mevsimdir.

Bir önceki yazımız olan Paralel ve Meridyenlerin Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.