10 Eylül 2019, 10:46
Yuri
Yönetici

Türkçeyi Doğru ve Güzel Kullanmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon


DOĞRU TÜRKÇE

Türkçe hem iletişim kurduğumuz ana dilimiz, hem de milli bir değerimizdir. Türkçeyi doğru, güzel ve etkili kullanmak değerlerimizi korumak açısından oldukça önemlidir.

Dil, milli değerlerimizin başında gelmektedir. Bunun dışında temel iletişim aracımızdır. Günlük yaşamımızda dili kullanırken doğru ve etkili cümleler kurmaya dikkat etmiyor olabiliriz. Ancak bu durumun dilimizin niteliklerini kaybetmesine neden olduğunu unutmamalıyız. Türkçeyi doğru kullanmak kendimizi en iyi biçimde anlatmamızı sağlar. Bunun için kelimelerin anlamlarını öğrenmeli, mantıklı cümleler kurmaya özen göstermeliyiz. Ayrıca yabancı sözcüklerin Türkçe karşılıklarını kullanmayı alışkanlık edinmeliyiz. Bu şekilde kendimizi ifade etmenin yanında dilimizin özünü korumasına da katkı sağlayabiliriz.

Türkçe, içeriği kapsamlı bir dildir. Her anlamı karşılayan kelimesi varken bu kelimeleri doğru anlamlarıyla kullanmak bizim görevimiz olmalıdır. Milli değerimiz olan dilimize konuşmalarımıza dikkat ederek sahip çıkmalıyız.Bir önceki yazımız olan Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


03 Ekim 2022, 20:32

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Konuştuğumuz dil, yani kendi dilimiz olan Türkçe’yi doğru kullanmak, konuşmak ve yazmak gerekir.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.