28 Aralık 2019, 19:28
Yuri
Yönetici

Türkülerin Milli Kültürümüzdeki Yeri ve Önemi İle İlgili Kompozisyon


TÜRKÜLER VE MİLLİ KÜLTÜR

Milli kültürümüzü oluşturan bazı unsurlar vardır. Bunlar; dil, din, gelenek ve görenek, dünya görüşü ve sanattır. Bunlar dışında kültürü besleyen ve kültürden beslenen unsurlar da vardır. En önemlilerinden biri de türkülerimizdir.

Türküler bizlere yiğitlik, kahramanlık, aşk, savaş, üzüntü ve sevinç anlatır. Bazıları kavuşamayan aşıkları, bazıları da savaşta kaybettiğimiz şehitleri hatırlatır. Pek çoğu yaşanmış bir olayı anlatır. Bu yönüyle türküler bizlere söylendiği dönem hakkında bilgi verir. Yaşanmışlık içeren ve bize öğütler veren türkülerimiz tıpkı diğer kültür unsurları gibi nesilden nesle aktarılmaktadır. Çünkü, türküler de gelenekler gibi gelecek nesillere aktarıldığında varlığını sürdürür. Bu yönleriyle milli kültürümüz içerisinde çok önemli bir yeri bulunmaktadır.

Türküler hem kültürel hem de manevi zenginliğimizdir. Milli kültürümüzün bir parçası olan türkülerimizi korumayı ve onları kardeşlerimize, çocuklarımıza, öğrencilerimize anlatmayı ihmal etmemeliyiz. Kültürü korumak için kültürü oluşturanları korumamız gerekmektedir.Bir önceki yazımız olan Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.