28 Aralık 2019, 19:28
Yuri
Yönetici

Söz uçar yazı kalır Sözü İle İlgili Kompozisyon


YAZININ GÜCÜ

Medeniyetlerin gelişmesinde bilgi birikiminin çok büyük bir önemi vardır. Bilgiyi nesilden nesle aktarmanın en etkili yolu onu kaydetmektir. Bilgiler en güzel yazı ile kaydedilir.

Geçmiş dönemlere bakıldığında yazıya geçirilen bilgilerin günümüzde varlığını sürdürdüğü görülmektedir. Ne yazık ki yazıya geçirilmeyen ve sözlü olarak aktarılan bilgilerin çoğu unutulmuştur. Çünkü söz geçici, yazı ise kalıcıdır. Tarihte her ulusun bilgilerini saklamak için çaba sarf ettiğini biliyoruz. İlkel toplumlar mağaraya semboller çizmiş, Hititler kil tabletlere yazılar yazmış, Mısırlılar papirüs bitkisini kağıt olarak kullanmış, Fenikeliler ilk alfabeyi oluşturmuştur. Tüm bu çalışmalar yazının gelecek nesillere ulaşacağının bilincinden kaynaklanmaktadır.

Yazı günümüzde de aynı şekilde önemini korumaya devam etmektedir. Çünkü, henüz yazı kadar etkili ve önemli bir bilgi saklama yöntemi yoktur. Yazma, geçmişi geleceğe taşımaktır.Bir önceki yazımız olan Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.