26 Ekim 2019, 12:21
Yuri
Yönetici

Saygının Toplum Hayatında Yeri ve Önemi İle İlgili Kompozisyon


TOPLUMDA SAYGI

Bir toplumun bireylerini bir arada tutan en önemli unsur saygıdır. Saygı kişilerin davranışlarını sınırlandırır ve onların huzur ve birlik içinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlar.

Saygı; içinde nezaket, barış, anlayış, sevgi, birlik gibi pek çok duygu ve davranışı barındıran bir kavramdır. Saygı kavramı bir toplumun vazgeçilmezidir. Çünkü, toplumun bütünlüğü için bireylerin birbirlerine karşı mesafeli bir sevgi duymaları gerekir. İşte bu mesafeli sevgi, saygıdır. Saygılı bireyler birbirlerine karşı seviyeli, kibar davranışlar sergilerler. Bu durum toplumda huzur ve sükunetin sürdürülmesini sağlar. Saygının olmadığı bir yerde diğer erdemler de değerini yitirmeye başlar. İnsanlar birbirine zarar verecek kadar sevgisiz veya birbirlerinin huzurunu bozacak kadar anlayışsız davranabilir. Ancak saygı insanların nerede nasıl davranması gerektiğini bilmesini sağlayan bir kavramdır ve bu kavramı yaşatan toplumların parçalanması zordur.

Toplumlar, saygı çerçevesinde bir yaşam sürdüğü zaman o toplumun ömrü uzar. Saygı ile insanlar mutlu ve barış içinde yaşarlar. Saygı, toplumun temel duygu taşıdır. 

Bir önceki yazımız olan Dürüstlük İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.