20 Eylül 2023, 22:18
Mehmet Akif
Yönetici

Ülkemizdeki Göçmenlerin Yaşadıkları Temel Sorunlar


Ülkemizde, bir çok ülkeden gelen göçmen bulunmaktadır. Bu göçmenlerin en fazla yaşadıkları sorunların başında dil, barınma, işsizlik, ve kültür farklılıklarından yaşanan sorunlar bulunmaktadır. Yaşadıkları yeri savaş, işsizlik, ekonomik şartların kötülüğü, eğitimin yetersizliği gibi nedenlerle terk etmek zorunda kalan bu göçmenler, maalesef aradıkları o güzel hayatı gittikleri ülkelerde de bulamamaktadır.

Göçmenler, günlük hayatta dil sorununu çok fazla yaşamaktadır. Türkçeyi öğrenenler iletişimde sıkıntı yaşamaz iken, öğrenemeyenlerin çok fazla sıkıntı yaşadığını görüyoruz. İş bulma konusunda yine dil önemli bir faktör olmaktadır. Göçmen sayısı fazla olduğu zaman, barınma sorunu da ön plana çıkmaktadır. Bu durum onların sağlıksız ve kötü yapılmış ucuz evlerde oturmalarına neden olmaktadır.

Ülkemizde yaşayan göçmenlerin, en büyük sorunlarından biri de yine kültürel farklılıklardır. Türk kültürüne entegre olmak yerine kendi kültürlerini devam ettirme çabaları toplum içinde onlara bakış açısını da olumsuz etkilemektedir. Çocuk göçmenlerin devlet okullarına gönderilmesi, Türk çocuklarla beraber ders yapmaları doğru bir uygulama gibi görünmesine rağmen bu durum hem öğretmen hem de veliler açısından pek hoş karşılanmamaktadır. Bunun nedeni ise daha Türkçe konuşamayan göçmen çocukların Türkçe eğitim almak zorunda kalmalarıdır. Bu da yine ilk başta saydığımız dil sorununa çıkmaktadır.

Bir önceki yazımız olan İnsan Sevgisi Konulu Bilgilendirici Metin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.