01 Ocak 2023, 19:04
murat
Yönetici

Yardıma Muhtaç Hayvanlar İçin Neler Yapılabilir?


Yardıma muhtaç hayvanlar için neler yapılabilir?

Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabiliriz

Yardıma muhtaç hayvanlar aslında sokakta gördüğümüz her hayvandır. Özellikle insansız yaşayamayan kedi ve köpeklere elimizden gelen yardımı yapmalıyız.

Bu yardımların başında da sahiplenme gelmektedir. Eğer bir hayvan sahiplenmeye karar verdiysek öncelikle yakın çevremizdeki sokak hayvanlarına öncelik vermeliyiz. Sokaktan kurtulan bir hayvan kurtarılmış bir can demektir. Sokaktaki hayvanlar için evimizin önüne bir kap su ve bir kap mama koyarak onlara faydalı olabiliriz. Kış mevsiminin getirdiği sert hava koşullarından zarar görmelerini engellemenin yolu da kedi ve köpek evleri yapmaktır.

Yaralı hayvanlar için uzman bir veteriner hekime danışmaktan çekinmemeliyiz. Unutmamalıyız ki tüm hayvanlar dünyamızın bir parçasıdır. Bu nedenle bizler de bu konuda sorumluluk almalıyız.Sokak hayvanlarına yardım etmek için neler yapabiliriz?

  • Bir hayvan sahiplenmeye maddi ve manevi olarak hazırsak bu hayvanın sokak hayvanı olmasını sağlamalıyız. Böylece sokakta yardıma muhtaç bir hayvana sıcak bir yuva vermiş oluruz.
  • Sokak hayvanları genellikle aç ve susuz olur. Bu nedenle evlerimizin önüne bir kap su ve bir kap mama bırakabiliriz. Özellikle suyu yaz aylarında ihmal etmemeliyiz.
  • Kedi ve köpek evleri yapabiliriz. Özellikle soğuk hava şartlarında hayvanların sığınabileceği bir alan oluşturmuş oluruz. Bu minik evleri hem kendimiz yapabilir hem de satın alabiliriz.
  • Araçlarımızı çalıştırmadan önce kaputa vurabiliriz. Kediler kış aylarında ısınmak için araba kaputlarına girebilirler.
  • Yaralı veya hasta bir hayvan gördüğümüzde veteriner hekime götürebiliriz. En iyi tedaviyi uzman bir veteriner hekimin yapacağını unutmamalı ve onlara güvenmeliyiz.
  • Hayvan haklarını gözeten ve hayvanların bakımını üstlenen güvendiğimiz kurumlara bağış yapabiliriz. Ayrıca hayvan barınaklarında hayvan dostlarımızı ziyaret edebilir ve onlara mama götürebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Komşuluk İlişkileri Neden Önemlidir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.