02 Ocak 2023, 20:01
murat
Yönetici

Hayvanlar Olmasaydı Dünya Nasıl Bir Yer Olurdu?


Hayvanlar olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu?

 

Hayvanlar olmasaydı ekosistemin dengesi bozulurdu. Bu durum bazı bitkilerin gereğinden fazla olması veya bazılarının hiç olmaması, insan sağlığının bozulması ve insan hayatının zorlaşması, iklim değişiklikleri ve benzeri şeklinde kendini gösterebilir. Hayvanlar ekosistemin ayrılmaz bir parçasıdır. Hem varlıklarıyla hem de davranışlarıyla doğadaki dengenin sürmesinde önemli rol oynamaktadır.

Hayvanlar olmasaydı insanlar için hayat nasıl olurdu?

Hayvanların ekosistemdeki yeri çok önemlidir. Bununla beraber insanlara sayısız faydaları vardır. Hayvanlar öncelikle bizim dostumuzdur. Kediler, kuşlar, köpekler, kaplumbağalar ve daha nice hayvan bize yoldaş olur. Onlarla konuşup ilgilenmek bizi mutlu eder.Eski yıllarda ulaşım araçlarının olmadığı günlerden itibaren hayvanlar günümüzde binek ihtiyacı için kullanılmıştır. Vaktiyle develer, atlar ve eşekler bu iş için kullanılmıştır. Günümüzde hala yük taşımak için binek hayvanları kullanılmakta, at binme ile ilgili hobiler sürmektedir.

Elbette hayvanlardan elde edilen besinler de bizler için çok önemlidir. Et ve süt ürünleri, yumurta bizler için protein kaynağıdır. Ayrıca balık vücudumuzun pek çok vitamin ve yağ ihtiyacını karşılamaktadır. Kısaca hayvanlar insanlar için çok önemli canlılardır. Hayatımızın her alanında onlara ihtiyacımız vardır.

Hayvanların Ekosistemdeki Yeri ve Önemi

Dünyadaki her canlının ekosistemde bir yeri ve önemi vardır. Hayvanlar da ekosistemin çok önemli bir parçasıdır. Ekosistemdeki önemi büyük hayvanların başında bal arıları gelmektedir. Bal arıları bitkiler arasında tozlaşmayı sağlar. Tozlaşma yeni bitkilerin oluşmasında önemlidir.Planktonlar, fotosentez yapmaları sayesinde oksijen üretmektedir. Dünyada oksijenin yarısını planktonlar sağlar. Oksijen, insanlar dahil pek çok canlı için yaşam kaynağıdır. Yarasalar ise böcekleri yiyerek doğaya katkı sağlar. Bu döngü sayesinde etrafımızda böcek ordularıyla karşılaşmıyoruz.

Bir önceki yazımız olan Yardıma Muhtaç Hayvanlar İçin Neler Yapılabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.