05 Ağustos 2021, 20:43
Bushra
Yönetici

4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 12-13-14-15-16-17. Sayfa Cevapları2021-2022 Eğitim Yılı 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 12, 13, 14, 15, 16, 17 1. Tema Okuma Kültürü “Kitabın Büyüsü” Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 12. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Sizce niçin kitap okumalıyız?

Kitap okuyan bir insanın hayal gücü genişler ve daha fazla şey düşünmeye başlar. Kitap okuyan kişiler yeni kelimeler keşfeder. Böylece kitap okuyan kişi daha güzel konuşur. Ayrıca kitap okuyan kişi pek çok bilgi edinmiş olur. Bu sebeplerden dolayı kitap okumalıyız.2. Okuduğunuz hangi kitapları arkadaşlarınıza tavsiye edersiniz?

Arkadaşlarıma Jules Verne’nin bütün kitaplarını tavsiye ederim. Özellikle de Aya Yolculuk kitabını öneririm. Çünkü bu yazarın kitaplarının hayal gücünü çok geliştiren kitaplar olduğunu düşünüyorum.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 13. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

1.ETKİNLİK

1.etkinlik 

SÖZLÜK DEFTERİ

BÜYÜ: Tabiat kanunlarına aykırı sonuçlar elde etmek iddiasında olanların başvurdukları gizli işlem ve davranışlara verilen genel ad.

CADI: Geceleri dolaşarak insanlara kötülük ettiğine inanılan hortlak.MASAL: enellikle halkın yarattığı, hayale dayanan, sözlü gelenekte yaşayan, çoğunlukla insanlar, hayvanlar ile cadı, cin, dev, peri vb. varlıkların başından geçen olağanüstü olayları anlatan edebî tür.

SOBE: Genellikle kovalamaca, saklambaç vb. çocuk oyunlarında, ebeden önce davranıp daha önce kararlaştırılmış yere ulaşıldığında söylenen söz.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 14. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

2. ETKİNLİK

2.etkinlik3. ETKİNLİK

3.etkinlik

4. ETKİNLİK

KİTABIN İSMİ: ANNEANNEM ASKERE GİDİYORKİTABIN YAZARI: MUZAFFER İZGÜ

Bu kitap Metin adlı bir çocuğun yaşadıklarını konu almaktadır. Metin çoğunlukla anneannesi Hikmet Hanım’ın başına gelenlerden bahsetmektedir. Kitap oldukça eğlencelidir. Bu kitap yazarın anneanne serisinin ilk kitabıdır. İçinde ders verici öyküler de vardır.

5. ETKİNLİK

noktanın kullanım alanları4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 15. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

noktanın kullanım alanlarına örnekler

6. ETKİNLİK

eş anlamlı

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 16. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

eş sesli kelimeler7. ETKİNLİK

 

7.etkinlik

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 17. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

GELECEK DERSE HAZIRLIKMEHMET AKİF ERSOY

1873 yılında İstanbul’da doğmuş olan Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşı’nı kaleme almış olan büyük şairimizdir. Eserlerde günlük konuşma dilini başarıyla kullanmıştır. Akla gelen her şeyi şiirleştirebilme yeteneğine sahiptir. Örneğin doktorla olan konuşmalarını bile şiir şeklinde ifade edebilmiştir.

Gerçek adı Mehmet Ragif olan şair, vatan şairi ya da milli şair olarak tanınmaktadır. Sırat-ı Müstakim ve Sebül’ür Reşat dergilerini çıkarmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında milletvekilliği yapmıştır. Asıl mesleği veterinerlik olan şair Arapça, Farsça ve Fransızca bilmektedir.

Şiirlerini topladığı Safahat adlı eseri yedi ciltten oluşmaktadır. 17 Şubat 1921’de yazdığı İstiklal Marşı, 12 Mart 1921 tarihinde meclis tarafından milli marşımız olarak kabul edilmiştir.27 Aralık 1936 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir. Kabri Edirnekapı Mezarlığı’nda bulunmaktadır.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.