15 Temmuz 2021, 22:38
murat
Yönetici

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 42-43-44. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 42-43-44 Cevapları MEB Yayınları

Kurallarla Yolculuk Cevapları


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 42. Sayfa Cevapları

Yolcuların hatalı davranışlarının trafik güvenliğini nasıl etkileyebileceğini tartışınız.

Cevap: Yolcuların hatalı davranışları kazaların meydana gelmesine sebep olabilir.

Aşağıda verilen görsellerde toplu taşıma araçlarına binmek için yolcular ne yapıyor? Açıklayınız.4. sınıf trafik güvenliği sayfa 42 cevapları

Cevap: Toplu taşıma araçlarına sıra ile biniyorlar, kurallara uyuyorlar ve düzenli bir şekilde hareket ediyorlar.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 43. Sayfa Cevapları

Aşağıdaki görselde gördüklerinizi anlatınız.4. sınıf trafik güvenliği sayfa 43 cevapları

Cevap: Yolcular toplu taşıma aracına ön kapıdan binip, arka kapıdan iniyorlar. Engelli bir insan orta kapıdan özel rampa sayesinde otobüsten kolaylıkla inebiliyor.

Toplu taşıma aracına ön kapıdan binilip arka kapıdan veya varsa orta kapıdan inilmesinin sebebini açıklayınız. Bu kurala uyulmaması hâlinde ne gibi olumsuzluklar yaşanabilir? Tartışınız.

Cevap: Toplu taşıma araçlarında bir çok insan olduğu ve bir yandan binenler olduğu gibi inenlerin de olması bir kargaşa yaratabilir. Bu nedenle ön kapıdan binmeli ve arka veya orta kapıdan inmek gerekir.Aynı kapıdan binilen ve inilen toplu taşıma araçlarında, taşıttan inen yolculara öncelik verilmesinin sebebini tartışınız.

Cevap: Metro tramvay gibi aynı kapıdan binilen ve inilen araçlarda inenlere öncelik vermek gerekir. Çünkü araç içinden inenler olacak ki yer boşalsın ve yeni binecek olanlara yer açılsın.


4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 44. Sayfa Cevapları

Yandaki görselden yararlanarak toplu taşıma araçlarında; özel durumu olanlara karşı duyarlı davranılmış mı? Açıklayınız.

Cevap: Evet küçük çocuğu olan bayana yer veriliyor, engelli bir insan için özel alan ayrılmış.Aşağıdaki resmi inceleyerek toplu taşıma araçlarının kirletilip yıpratılmasının sebeplerini ve sonuçlarını tartışınız.

Cevap: Toplu taşıma araçlarına zarar veren insanlar o araçların nasıl olsa kendilerinin olmadığını düşünüyor. Bu doğru değil çünkü bu araçlar bizlerin vergileri ile alınmaktadır. Bu araçların yıpratılması bu araçta yolculuk edecek olan diğer insanlara saygısızlıktır.

1. Toplu taşıma araçlarına binerken uyulması gereken kuralları açıklayınız.

Cevap: Ön kapıdan binim arka veya orta kapıdan inmeli, araca binerken sırayla ve düzenli şekilde binmeliyiz. Aynı kapıdan inilip binilen araçlarda önce inenleri beklemeliyiz.2. Toplu taşıma araçları ile yolculuk yaparken hamile, engelli, yaşlı vb. özel durumu olanlara nasıl davranılmalıdır?

Cevap: Onlara yer vermeliyiz. Onların seyahat esnasında güvenli olacak şekilde yolculuk etmelerine yardım etmeliyiz.

3. Toplu taşıma araçlarını kullanan yolcuların sorumlulukları nelerdir? Anlatınız

Cevap: Araçları kirletmemek ve yıpratmamak, başkalarına saygılı olmak, engelli yaşlı ve hamile olanlara yer vermek.Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 40-41. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


09 Ekim 2022, 12:46

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3712

Seyahat esnasında yolcuların güvenli davranması gerekir. Emniyet kemeri takmak, sürücüyü meşgul etmemek, camdan dışarı sarkmamak başta gelen güvenlik önlemleridir.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.