05 Eylül 2023, 12:10
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 93-94-95-96-97 Koza Yayınları


3. Tema Erdemler: Tatlı Dile Dair Dinleme Metni Cevapları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 93-94-95-96-97. Sayfa Cevapları Koza Yayınları5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 93. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

HAZIRLIK

1. Arkadaşlarınızla konuşmalarınızda nelere dikkat ediyorsunuz?

Cevap: Arkadaşlarımla konuşurken saygılı olmaya, güzel sözler söylemeye ve onları kırmamaya dikkat ederim.

2. “Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” atasözünden anladıklarınızı açıklayınız.Cevap: Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözü, güzel konuşarak halledilmeyecek mesele, çözülmeyecek sorun yok anlamına gelir. Bir kişinin herhangi bir konuda ikna edilmesi gerekiyorsa, o kişiye baskı yapmak yerine onunla güzel bir şekilde konuşmak gerekir.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 94. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

1. ETKİNLİK

Metni dinlerken önemli gördüğünüz bilgi ve cümleleri aşağıya not alınız.

Cevap: Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır, derler. Tatlı dil bu derece güçlü bir araçtır. Hatta tatlı dille konuşan insanlar için “Ağzından bal akıyor.” derler.2. ETKİNLİK

Metinde geçen anlamını bilmediğiniz kelimeleri defterinize yazınız. Kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Kelimelerin sözlük anlamlarını tahminlerinizle karşılaştırınız. Bu kelimeleri birer cümlede kullanınız.

Cevap:

KÂDİR: Gücü yeten, yapabilen, güçlü.

TASAVVUR: Göz önüne getirme, hayal etme, zihinde canlandırma.İMAR: Canlandırma, şenlendirme, mamur ve bayındır kılma, inşa etme.

HÜNER: Beceri isteyen ustalık, beceriklilik.

3. ETKİNLİK

Metni özetleyerek yazınız. Özetinizi yazarken kendi cümlelerinizi kullanmaya ve tekrar eden ifadelerden kaçınmaya dikkat ediniz.

Cevap: İnsanları sıcak, samimi yapan şey dildir. Ancak bu dil tatlı dildir. Tatlı dilli olmayan birinin cana yakın olması mümkün değildir. Hatta dil yarası en derin yaradır. Diğer yaralar kapanır ama dil yarası hiç kapanmaz. Birisi bizden tatlı dil ile bir istekte bulunursa hemen yaparız. Ancak acı dille söylendiğinde o işi yapmak istemeyiz. Tatlı dille konuşan insanları dinlemeye doyamayız. İşte tatlı dil bu derece güçlüdür.4. ETKİNLİK

Metnin konusunu yazınız.

Cevap: Tatlı dilin önemi ve gerekliliği


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 95. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

5. ETKİNLİK

Metnin ana fikri olan ifadeyi işaretleyiniz.

Cevap:Tatlı Dilli Olmak

6. ETKİNLİK

Metinle ilgili düşünceleriniz nelerdir? Metni beğendiniz mi? Sizce yazarın metinde eksik bıraktığı bir şey var mı? Açıklayarak yazınız.

Cevap: Metinde tatlı dilin iletişimde çok büyük yararları olacağından bahsetmiş. Bunu çok doğru buluyorum. Tatlı dilli insanlar herkesle iyi anlaşır.

7. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.Yazara göre mağaza vitrinlerindeki mankenlerin soğuk bulunmasının sebebi nedir?

Cevap: Dilleri olmadığı için soğuk bulmaktadır.

Dil yarası neden yaraların en derinidir?

Cevap: Dil yarası kapanmadığı için yaraların en derinidir.Kalbi imar eden nedir?

Cevap: Kalbi imar eden şey tatlı dildir.

Annenizden bir şey isteyeceğiniz zaman talebinizi nasıl dile getiriyorsunuz? Bir örnekle açıklayınız.

Cevap: Anneme o şey için ricada bulunuyorum. Örneğin, canım börek istediğinde “Anneciğim, börek yapabilir misin?” diyorum.
5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 96. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

8. ETKİNLİK

Kısa çizgi (-) konusunda verilen aşağıdaki bilgileri okuyunuz. Kısa çizginin kullanıldığı yerlerle ilgili örnekler yazınız.

Cevap:

1. Satıra sığmayan kelimeler bölünürken satır sonunda kullanılır.
➞ Soğuktan mı titriyordum, yoksa heyecandan, üzün-
den mi bilmiyorum.

2. Cümle içinde ara sözleri veya ara cümleleri ayırmak için ara sözlerin veya ara cümlelerin başına ve sonuna konur, bitişik yazılır.
➞  Yıllar önce -hangi yıldı hatırlamıyorum- ben de Isparta’ya gitmiştim.3. Kelimelerin köklerini, gövdelerini ve eklerini birbirinden ayırmak için kullanılır.
➞ balık-çı-lık-ta

4. Heceleri göstermek için kullanılır.
yal-nız-lık-tan

5. Matematikte çıkarma işareti olarak kullanılır.
➞20-5=15

6. Sıfırdan küçük değerleri göstermek için kullanılır.
➞-3 °C

7. Arasında, ve, ile, ila, …-den …-e anlamlarını vermek için kelimeler veya sayılar arasında kullanılır.
UYARI: Cümle içinde sayı adlarının yinelenmesinde araya kısa çizgi konmaz.
➞İngilizce-Türkçe Sözlük


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 97. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

9. ETKİNLİK

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında yaptığınız araştırmanın sonuçlarını da kullanarak “İnsan ilişkilerinde tatlı dilli olmanın önemi” konusunda bir konuşma yapınız.
Konuşmanızda araştırma sonucunda derlediğiniz özlü sözleri de kullanınız. Konuşurken konu dışına çıkmamaya özen gösteriniz.

Cevap: İnsanlar iletişim kurarak pek çok sorunu ve anlaşmazlığı çözebilir. Ancak bunun için tatlı dil gerekmektedir. Tatlı dil ile konuşan kişiyi herkes dinler, anlamaya çalışır. Çünkü tatlı dilli kişi iyimser, nazik ve saygılı iletişimi bilir. Toplumun her bireyinin böyle olması için tatlı dilli olmayı öğrenmek gerekir. Barış Manço’nun dediği gibi; “İnsanın öğrenmesi gereken ilk dil, tatlı dildir.” Tatlı dilli kimseler kimseyi kırmazlar ve çevresindekilere huzur verirler. Acı dilli birini kimse dinlemek istemez. Çünkü insanı yorar, kırar, üzerler. Bu yüzde tatlı dilli olmalı, topluma örnek olacak şekilde iletişim kurmalıyız.

10. ETKİNLİK

Aşağıdaki atasözlerini anlamlarıyla eşleştiriniz. Ardından bu atasözlerini kullanarak defterinize etkili konuşmanın önemini anlatan bilgilendirici bir metin yazınız. Metninizi yazmaya başlamadan önce yazınızın konusunu ve ana fikrini belirleyiniz. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinde ele alacağınız konuları ve örnekleri önceden tasarlayınız. Metninizde günlük hayatınızdan örnekler vererek yazınızın inandırıcılığını ve etkisini artırabilirsiniz.

Cevap:

Tatlı Dil İle İlgili Atasözleri

Cevap: Etkili bir konuşma yapmak için gereken ilk şey tatlı dildir. Tatlı dile sahip bir konuşmacıyı dinleyici büyük bir dikkatle dinler ve anlamaya çalışır.

Her insan tatlı dilli olmalıdır. Ancak etkili bir konuşma yapmak için tatlı dilli olmak bir zorunluluktur. Dinleyiciyi bir konuya ikna etmek için güzel, uygun ve anlaşılır cümleler kullanmak gerekir. Ancak güzel sözlerle anlatılan konuya dikkat kesilir ve hak vermeye başlar. Tatlı dil ikna konusunda güçlü bir araçtır. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır. Konuşmacı ancak bu şekilde istediği başarıya ulaşabilir.

Etkili konuşma yapan biri için tatlı dil vazgeçilmez bir unsurdur. İletişim en önemli unsuru her yerde olduğu gibi burada da önemini korumaktadır.

SONRAKİ METNE HAZIRLIK

“Millî Kültürümüz” temasının ilk metni olan “Bayrağımın Türküsü” şirini ezberlemeye çalışınız.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 85-87-88-89-90-91-92 Koza Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


12 Kasım 2023, 16:27

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Teşekkürler istediğim tüm cevaplara ulaşabildim.

20 Kasım 2023, 17:44

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok sağol anlayamadığım yerlere bakabildim thank you 😊😊😊

29 Kasım 2023, 08:20

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok teşekkür ederim

12 Aralık 2023, 18:45

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Anlamadığım yere baktım saolun

28 Aralık 2023, 22:45

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok iyi anlamadığım yerlerde baktım mükemmeldi teşekkür ederim ❤️

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.