29 Şubat 2024, 10:04
can
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 184-193. Sayfa Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 184-185-186-187-188-189-190-191-192-193 Cevapları MEB Yayınları

6.ÜNİTE Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı: Denetleyici ve Düzenleyici Sistemler Cevapları


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 184 Cevapları

Büyüyünce pilot olmak isteyen Ali, tüm gününü bu meslek ile ilgili araştırma yaparak geçirir. Uykuya dalmadan önce öğrendiği bilgilerin etkisiyle gelecekteki mesleği ile ilgili hayaller kurar. Rüyasında pilot olduğunu ve kocaman bir uçağı uçurduğunu görür. Sabah uyanınca rüyasını heyecanla annesine anlatır. Bir ara öyle heyecanlanır ki eli masadaki bardağa çarpıverir fakat bardağı ani bir hareketle yere düşmeden yakalar. Annesi, bu durum karşısında “Ali, reflekslerin ne kadar iyi! Sen gerçekten çok iyi bir pilot olabilirsin.” diyerek Ali’ye cesaret verir.

Ali, vücudundaki hangi yapı sayesinde yeni bilgiler öğrenmiş ve hayal kurabilmiştir.

Cevap: Ali, beyin sayesinde yeni bilgileri öğrenmiş ve hayal kurabilmiştir.
6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları

KENDİNİ DEĞERLENDİR

1. Denetleyici ve düzenleyici sistem ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a. Hayal kurma, rüya görme, konuşma gibi durumları yöneten merkezî sinir sistemi yapısı nedir?Cevap: Merkezi sinir sistemi yapısı beyindir.


b. “X yapısı, kalp ve akciğer gibi hayati organların çalışmasını yönetir.” cümlesinde X yerine ne yazılmalıdır?

Cevap: Omurilik Soğanı


c. Efe, araştırma ödevinde bir yapı ile ilgili “Kol ve bacaklarda bulunan kasların birbiri ile dengeli ve uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar. Gün içindeki aktif hareketlerin dengeli bir şekilde gerçekleşmesine imkân tanır.” ifadesini kullanmıştır. Efe’nin araştırdığı merkezî sinir sisteminin bir üyesi olan yapı nedir?Cevap: Beyincik


ç. Merve, bir orman yürüyüşü sırasında bitkileri incelerken eline batan dikenin etkisiyle elini hızla çekmiştir. Merve’nin bu tepkiyi vermesini sağlayan merkezî sinir sistemi yapısı nedir?

Cevap:  Refleks davranışlarını kontrol eden omuriliktir.


d. Sınav sonuçları açıklanacağı zaman çok heyecanlanan Eren, kalbinin daha hızlı attığını ve soluk alıp verişinin hızlandığını fark etti. Eren’de bu durumların ortaya çıkmasına sebep olan hormonun ve bu hormonu salgılayan iç salgı bezinin adını yazınız.Cevap:  Hormon adrenalin hormonu, bu hormonu salgılayan iç salgı bezi ise böbrek üstü bezidir.


e. Diğer iç salgı bezlerinin çalışmasını kontrol eden, aynı zamanda salgıladığı salgı miktarının fazla olmasıyla devlik gibi bir duruma sebep olabilen salgı bezinin adını yazınız.

Cevap: Hipofiz bezi


f. “İnsanlarda bazen kan şekeri, normal değerin altına düşmektedir. Böyle bir durumda X yapısından salgılanan Y hormonu, etkisini göstererek kan şekerini normal seviyeye çıkarır.” ifadesindeki X yapısının ve Y hormonunun adlarını yazınız.Cevap: X yapısının ismi pankreas bezi, Y hormonu ise glukagon hormonudur.


g. Ceren, arkadaşına boğaz bölgesinde bulunan ve soluk borusuna komşu olan bir iç salgı bezi ile ilgili bazı bilgiler vermiştir. Ceren’in bilgi verdiği iç salgı bezinin ve salgıladığı hormonun adını yazınız.

Cevap: İç salgı bezi tiroid bezi ve bu bezin salgıladığı hormon tiroksin hormonudur.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 176-177-178-179-180-181. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.