29 Şubat 2024, 13:51
can
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 204-210-211. Sayfa Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 204-205-206-207-208-209-210-211 Cevapları MEB Yayınları

6.ÜNİTE Vücudumuzdaki Sistemler ve Sağlığı: Sistemlerin Sağlığı Cevapları


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 204 Cevapları

Böbrekler; belin iki yanına, omurganın sağ ve soluna, sırtın ortasına doğru yerleşmiş, fasulye şeklinde, hayati öneme sahip organlardır. “Kronik böbrek yetmezliği” böbreklerin işlevlerinin kalıcı olarak bozulması anlamına gelir. Günümüzde kronik böbrek yetmezliğinin bilinen tek tedavisi, böbrek naklidir. Türkiye’de 2021 yılı itibarıyla 22 bin 775 kişi, böbrek nakli için beklemektedir. Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde yaşayan Ahmet Bey de bu hastalardan biridir. 14 yıldır böbrek nakli bekleyen Ahmet Bey, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen başarılı böbrek nakli operasyonu ile sağlığına kavuşmuştur. Ahmet Bey, hem kendisine böbrek nakli yapan doktorlara hem de böbreği bağışlayan kişinin yakınlarına teşekkür etmiştir.

Bekleme sürecinde haftanın belirli günlerinde hastaneye gitme, su kısıtlaması, seyahat engeli gibi pek çok zorluk yaşayan Ahmet Bey’in yaşama tutunma çabası mutlu bir şekilde sonlanmıştır.

Ahmet Bey’in yerinde olsanız ne hissederdiniz?Cevap: Bana organ bağışlayan kişiye karşı sevgi ve minnet duygusu besler ve ona dua ederdim. Ben de organlarımı bağışlardım.


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 210 Cevapları

Organ Bağışı Ve Önemi Cevapları

Organ bağışının toplumsal dayanışma açısından önemi ile ilgili bir araştırma yapalım. Araştırma sonuçlarımızdan yola çıkarak organ bağışının önemine toplumun dikkatini çekebilmek amacıyla bir proje hazırlayalım ya da bir afiş tasarımı yapalım.

organ bağışı için afişCevap: Organ bağışında bulunarak başka insanların hayatlarını kurtarmak toplum içinde sevginin ve dayanışmanın artmasına katkı sağlayacaktır. Yardımlaşma ve dayanışmanın sadece maddi konularda kalmamasını ve hayatını bir anlamda paylaşılması adına önemli bir bağlılık oluşturacağını unutmamak gerekir.


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 211 Cevapları

1. Aşağıdaki bazı hastalık ve rahatsızlıkların isimleri numaralandırılarak verilmiştir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 211 Cevapları MEB

Bu hastalıklar ile ilgili aşağıdaki yönergelere uygun numaraları yazınız.a. Sindirim sisteminde görülen hastalıklar hangileridir?

Cevap: 6 ve 7


b. Destek ve hareket sisteminde görülen hastalıklar hangileridir?

Cevap: 10 ve 12
c. Denetleyici ve düzenleyici sistem kökenli hastalıklar hangileridir?

Cevap: 1, 3, 4 ve 8


ç. Solunum sisteminde görülen hastalıklar hangileridir?

Cevap: 2, 9 ve 11
d. Dolaşım sisteminde görülen hastalıklar hangileridir?

Cevap: 5

2. Aşağıdaki dallanmış ağaç etkinliğinde bazı hastalık isimleri ve bu hastalıklara ait özellikler verilmiştir.

6. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 211 Cevapları MEBBu etkinlikte, özelliklerin ait olduğu hastalık yönündeki oklar takip edilerek ilerlenirse hangi çıkışa

Cevap: Zatürre

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 194-199-203. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.