21 Temmuz 2021, 22:21
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 196-197-198-199. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 196-197-198-199 Cevapları Ekoyay Yayınları

Daha Fazla Demokrasi Etkinlik Cevapları


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 196. Sayfa Cevapları

– Çevrenizde demokratik ilkelere uygun bulduğunuz 2 uygulama tespit edip bu uygulamaların hangi durumlarda demokratik olmayacağını aşağıya yazınız.

CEVAP: Borçlanan insanlara bir süre sonra haciz gelmesidir. Bu kişiler borcuna sadık kalmadığı için cezalandırılmaktadır. Bu demokratik bir uygulamadır. Ancak haciz gelen evde sadece borçlu kişi değil, ailesi yaşamaktadır. O evde yaşayan bir çocuğun eşyası alındığında masum biri cezalandırılmış olur ve bu demokratik değildir.

– Antidemokratik uygulamalardan daha başka hangi kişi ya da gruplar etkilenmektedir? Neden?CEVAP: Bu uygulamalar bilinçsiz ve korunmasız oldukları için çocukları ve yaşlıları etkilemektedir. Çünkü, demokrasinin onlara sundukları haklar konusunda ya bilgisiz ya da güçsüz kalmaktadırlar.

– Savaş nedeniyle vatanından edilen ve bir mülteci kampında yaşamına devam eden çocukların bu süreçte karşı karşıya kaldıkları insan hakları ihlalleri neler olabilir?

CEVAP: Bu çocukların en fazla ihlal edilen hakları eğitim hakkıdır. Çünkü, her çocuğun eğitimine devam edebilmesi gerekmektedir. Ancak kamplarda alabildikleri eğitim oldukça kısıtlıdır.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 197. Sayfa Cevapları

– Haber başlığındaki “şiddet ortamı” ifadesi ile anlatılmak istenenleri haber metninden tespit ediniz. Bu unsurların zararlarını tartışınız.

CEVAP: Şiddet ortamı ile ailelerin ilgisizliği, aile içindeki şiddet, istismar, haber içeriklerinde, film ve dizilerde şiddet unsurlarının fazlaca yer alması, sokakta ve okulda şiddet olaylarının yaygınlaşması gibi durumlardan bahsedilmektedir. Bu unsurlarının en büyük zararı çocuğun gelişirken bunlara çok şahit olması ve etkilenmesidir.

– Haberde Mersin Barosu Çocuk Hakları Merkezi’nin öğrencilere yönelik eğitim çalışmaları yapmasının sebebi nedir?

CEVAP: Öğrencilerin bilinçlendirilmesi ve suç işleme oranının düşürülmesi konusunda farkındalık yaratmaktır.– Haberde geçen mobbing durumlarının iş yerlerinde yaşanmaması için neler yapılabilir? Açıklayınız.

CEVAP: Öncelikle mobbing konusunda bilgilenmek gerekir. Bu konu ile ilgili kanun ve atik unsurları öğrenmek faydalıdır. Mobbing yapan kişileri üstüne ve savcılığa şikayet etmek, bu konuda kanıt toplamak yapanların işten çıkarılması ve ceza alması bakımından mühimdir. Mobbing yapanların cezalandırılması bu konunun yaygınlaşmasını önleyecektir.


7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 198. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Aşağıdaki metni okuyup soruları cevaplayınız.

1. Bu üç ana başlık altında toplanan tutum ve davranışlar neler olabilir? Bu tutum ve davranışları antidemokratik bulup bulmadığınızı belirtiniz.CEVAP:

Oyuncuların maç içindeki tutum ve davranışları: Oyuncular kurallara uygun olmayan söz ve davranışlar sergilemiş olabilir. Bu antidemokratik bir tutumdur.

Hakemin kararları: Hakem kararlarını tarafsız bir şekilde vermemiş olabilir. Bu antidemokratik bir tutumdur.

Okul yöneticilerinin hakem kararlarına itirazı: Okul yöneticileri hakemin doğru kararlarına itiraz etmiş, yanlış kararlarına itiraz etmemiş olabilir. Bu antidemokratik bir durumdur.2. Maçın sorunsuz ve kurallara uygun olarak bitirilebilmesi için oyunculara, hakeme ve yöneticilere düşen görev ve sorumlulukların neler olduğunu yazınız.

Oyunculara düşen görev ve sorumluluklar: Oyunu kurallarına uygun oynamaları ve hakemin kararlarına saygı göstermeleri gerekmektedir.

Hakeme düşen görev ve sorumluluklar: Hakem maçı tarafsız bir gözle yorumlamalı, buna göre kararlar vermelidir.

Okul yöneticilerine düşen görev ve sorumluluklar: Yöneticiler maçın doğru yönetilmesini sağlamalı ve hakemin kararlarını saygıyla karşılamalıdır.
7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 199. Sayfa Cevapları

ETKİNLİK ZAMANI

Görseli inceleyiniz. Görselde verilmek istenen mesajı bırakılan boşluklara yazınız.

CEVAP: Resimdeki çocuk müzik ile ilgili bir mesleği öğrenmek istemektedir. Ancak ebeveynleri onun kararlarını kendileri vermektedir. Halbuki çocuklarımız bir bireydir ve kendi gelecekler hakkında karar verebilir.

ETKİNLİK ZAMANI

Ailenizdeki demokratik uygulamalar ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Ailenizde hangi kararların sizin de görüşlerinize başvurularak alınmasını istersiniz? Neden?CEVAP: Benim hayatıma etki edecek tüm kararlarda görüşlerimin alınmasını isterim. Çünkü, yaşamımı etkileyecek bir konuda söz sahibi olmam gerekir.

2. Aile içinde sizi de ilgilendiren konularda görüşünüzün alınmaması demokratik bir uygulama mıdır? Neden?

CEVAP: Demokratik bir uygulama değildir. Çünkü beni ilgilendiren bir konuda görüş belirtmek benim hakkımdır. Bu olmadığında hakkım elimden alınmış olur.

3. Kendinizi çoğu meselede demokratik davranan birisi olarak tanımlayabilir misiniz? Neden?CEVAP: Tanımlayabilirim. Çünkü, insanların fikirlerine saygı duyuyorum ve her insanın kendi yaşamını kendi tercihlerinin belirlemesi gerektiğini düşünüyorum.

4. Aile içinde demokratik ilkelere önem vermek ve bunlara uymak önemli midir? Neden?

CEVAP: Çok önemlidir. Bir ailede demokratik ilkelere önem verilmezse aile üyeleri mutsuz ve sorumlu bir yaşam sürer. Herkes fikirlerine değer verilmesini ister.

Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 67. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
06 Aralık 2022, 23:11

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3711

Güzel bir konu olmuş sosyal bilgiler dersini hayattaki en önemli konuları öğrendiğimiz için çok seviyorum çok teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.