29 Aralık 2021, 19:10
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 194-195-196-197. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 4. Ünite ÇEVRE VE TOPLUM Sayfa 194, 195, 196, 197 “Doğal Çevreyi Kullanma Biçimleri” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 194. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

İnsanların doğal ortam unsurlarıyla etkileşime geçtiği alana doğal çevre denir. Doğal çevre insanların oluşturduğu yaşam kültürünü etkileyen önemli unsurlardandır. İnsanlar, varlıklarını sürdürebilmek için doğal çevreden yararlanırken aynı zamanda doğal çevreyi şekillendirir.

1. İnsanlar, doğal çevreden hangi tür ihtiyaçları için yararlanır?

CEVAP: İnsanlar neredeyse tüm fizyolojik ihtiyaçlarını doğadan karşılar. Atmosfer nefes almamız için uygundur. İlk insanlar mağaralarda yaşamışlardır. Daha sonra farklı barınaklar ve evler yapmamızı sağlayan tüm kayaçlar doğada bulunur. Her türlü alet ve eşya yapmaya yarayan malzemeleri madenlerden veya ağaçlardan ediniriz. Tarım ve hayvancılık beslenme ve giyinme ihtiyacımızı karşılar.2. Çevrenizde insanlar doğal çevrede ne tür değişimler yapmaktadır?

CEVAP: Doğal çevreyi yaşantımızı kolaylaştırmak için kullanırız. Bu nedenle çevreyi sürekli değiştiririz. Tarım yapmak için toprağı biçeriz, tünel yapmak için dağları deleriz, maden çıkarmak için yer kabuğunda kazılar yaparız, ev yapmak için bazı alanları düzleştirip toprakla doldururuz.

Ders İçi Çalışma

Aşağıda, insanların doğal çevreden yararlanmasına ait görseller vardır.İnsan ve Doğa Etkileşimi

1. Verilen görsellerde insanlar doğal çevreden hangi amaçlarla yararlanmaktadır?

CEVAP: Sırasıyla tarım, balıkçılık, rüzgar enerjisi üretme ve ham madde çıkarma amaçları görülmektedir.

2. Siz de bu örneklerden yola çıkarak insanın doğal çevreden yararlanma biçimlerine örnekler veriniz.CEVAP: Dağların içinden tüneller geçmesi, ormancılık, doğal güzelliklere dayalı turizm, yer şekillerine bağlı sporlar (golf vb.), kara ve deniz ulaşımı, barajların yapılması, sıcak su kaynaklarına bağlı sağlık turizmi, termik santraller, güneş enerjisi, meralarda hayvancılık yapılması insanların çevreden yararlanma biçimine birkaç örnektir.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 197. Sayfa Cevapları

Arazide Çalışma

CEVAP: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde kendiniz yapmalısınız.

Kontrol Listesi

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 189-190. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
14 Ekim 2022, 11:52

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Cevaplarımı ne zaman buradan yazsam öğretmen çok beğeniyor ben de o yüzden hep bakıyorum teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.