29 Aralık 2021, 19:56
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 198-199-200-201-202-203-204. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 4. Ünite ÇEVRE VE TOPLUM Sayfa 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204 “Doğal Ortamda İnsan Etkileri” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 198. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken 

Doğal çevrede canlıların birbirleriyle ve çevresiyle olan ilişkilerini doğal ortamla uyumlu sürdürmelerine doğal denge adı verilmektedir. İnsan eliyle doğal çevrede gerçekleştirilen faaliyetler ve değişimlerin bir kısmı, doğal dengenin bozulmasına neden olabilmektedir.

1. İnsanların hangi tür faaliyetleri doğal dengenin bozulmasına neden olabilir?

CEVAP: Fosil yakıt kullanımının artması, tarım ve yerleşme alanı açmak,  sanayi tesislerinin neden olduğu çevre kirliliği, bataklıkların kurutulması, denizlerin doldurulması, akarsu yataklarının değiştirilmesi, denizlerde gemileri kaza yapması sonucu oluşan petrol sızıntıları doğal dengenin bozulmasına neden olur.2. Doğal çevrede dengenin bozulması, doğa ve insan yaşamı üzerinde sizce ne tür etkilerde bulunabilir?

CEVAP: Doğal çevrede dengenin bozulması hava, su ve çevre kirliliğine neden olur. Enerji kaynakları hızla tükenir ve ihtiyaç duyulan enerji bulunamaz. Doğal afetler daha tehlikeli hale gelir. İnsan sağlığı çabuk bozulur ve yeni hastalıklar ortaya çıkar. Bazı canlılar için yaşam çok zorlaşır ve bazılarının nesli tükenebilir.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 200. Sayfa Cevapları

Düşünelim-Tartışalım

Aral Gölü’nün kuruması, dünyadaki en büyük çevre felaketlerinden biridir. Bu sorunu çözmek için oluşturulacak uluslararası bir proje ekibinde yer alsaydınız hangi çalışmaları yapardınız? Tartışınız.CEVAP: Öncelikle bazı kaynakların kullanımını sınırlandırırdım. Aral Gölü’nün kuruması neden olan şey gölü besleyen akarsuların yok edilmesidir. Hiçbir zaman bir akarsu yatağı değiştirilmemeli veya akarsu yok edilmemelidir. Tüm dünya su kaynaklarının önemini kavramalıdır. Su kaynaklarının yakınında yerleşim olmamalıdır. Özellikle yağış almayan göller insan kullanımına kapalı olmalıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları kullanılmalıdır. Çünkü yenilenemeyen kaynakları kullanmak karbon salınımını arttırır ve iklim değişimleri yaşanır.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 202. Sayfa Cevapları

Düşünelim-Araştıralım

3-14 Haziran 1992’de Rio’da toplanan Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda kabul edilen ilkeler (Rio Deklarasyonu) nelerdir?

Yukarıda verilen araştırma sorusunu bir hafta süreyle araştırınız. Araştırmanızdan elde ettiğiniz bulguları verilen süre sonunda sınıfta arkadaşlarınız ile paylaşınız.

CEVAP: 27 ilkeden oluşan Rio Deklarasyonu’nun tüm ilkelerini İnternette bulabilirsiniz. Aşağıda birkaç önemli ilkeden örnekler verdik.1. ilke: İnsanlar sürekli ve dengeli kalkınmanın merkezindedir. Doğa ile uyum içerisinde sağlıklı ve verimli bir hayata hakları vardır.

4. ilke: Sürekli ve dengeli kalkınmanın gerçekleşebilmesi için çevre koruma, kalkınma sürecinin entegre bir parçasını oluşturacaktır, ayrı olarak düşünülemez.

8. ilke: Sürekli ve dengeli kalkınmayı ve insanlar için daha kaliteli bir yaşamı gerçekleştirebilmek için devletler sürdürülebilir olmayan üretim ve tüketim kalıplarını azaltmalı, ortadan kaldırmalı ve demografi politikalarını iyileştirmelidirler.

14. ilke: Atıklarla işbirliği konusunda devletler çevreye ve insan sağlığına zarar veren faaliyetler ve maddelerin diğer ülkelere transferini önlemek amacıyla etkili bir biçimde yapmalıdırlar.Değerlendiriyorum

Okulunuzda doğayı koruma ve sevme bilincini geliştirmeye yönelik ne tür çalışmalar yapılabilir? Ortaya çıkan fikirlerden yola çıkarak bir afiş çalışması hazırlayanız ve okulda sergileyiniz.

Doğa Afiş

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 204. Sayfa Cevapları

Arazide Çalışma

CEVAP: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde kendiniz yapmalısınız.Arazi Çalışması

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 194-195-196-197. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


14 Ekim 2022, 11:51

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Bu konunun bana çok yardımı oldu afiş falan pek anlamam baktım yaptım teşekkür ederim diğer derslere de bakacağım iyi site

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.