03 Ocak 2022, 22:34
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 66-67-68-69-70. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 1. Ünite DOĞAL SİSTEMLER Sayfa 66, 67, 68, 69, 70 “Haritalarda Temel Kavramlar” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 66. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

İnsanlar, gezip gördükleri yerleri daha sonra bulabilmek amacıyla bu yerlerin gidiş geliş yollarını kolay şekil alabilen taşlara çizmişlerdir. Bu çizimler, haritacılığın başlangıcı olarak kabul edilir. Bu haritalar, kağıdın bulunmasıyla birlikte kağıtlara çizilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise haritacılık, teknolojik gelişmelere bağlı olarak yeni bir boyut kazanmış ve günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası hâline gelmiştir.

1. Günlük yaşamınızda haritalara en çok hangi durumlarda ihtiyaç duyarsınız?

CEVAP: Haritalara ilk defa gittiğimiz yerleri bulabilmek için ihtiyaç duyarız. Genellikle navigasyon sistemleri harita üzerinden çalışır. Bir ülkenin nerede olduğunu görmek, şehirlerin yerlerini öğrenmek, bir yerin yer şekillerini anlamak için harita önemlidir.2. Modern haritacılık hangi kolaylıkları sağlamıştır?

CEVAP: Modern haritacılık günlük yaşamda harita kullanımını kolaylaştırmıştır. Navigasyon kullanımı ile bilmediğimiz yerleri çok rahat şekilde bulabiliyoruz. Uçaklardaki harita sistemi ile bindiğimiz uçağın anlık olarak nerede olduğunu görebiliyoruz.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 68. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki tabloda bazı ülkeler verilmiştir.Verilen ülkelerin en az hata ile haritası yapılmak istenirse hangi projeksiyonun kullanılması gerektiğini tablodaki ilgili alana işaretleyiniz.

Haritacılık

Düşünelim-Tartışalım

Haritalarda kullanılan lejant neye göre oluşturulur? Tüm haritalarda aynı lejant bilgileri kullanılabilir mi? Tartışınız.

CEVAP: Lejant sembolleri haritanın türüne ve kullanış amacına göre farklılıklar gösterir. Lejant haritanın anahtarıdır. Haritada yer alan sembol, işaret, renk, ölçek, yön gibi tüm unsurların ne anlama geldiğini gösterir. Böylece karmaşık olmayan ve pratik kullanılabilecek bir harita hazırlanmış olur. Kısaca her haritada aynı lejant kullanılmaz. Demir yollarını gösteren bir haritada su kaynaklarını gösteren kullanılması mümkün değildir.9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 69. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Coğrafya öğretmeni, öğrencilerine aşağıdaki soruları yöneltmiştir.

Havzalar

Öğretmenin öğrencilerine yönelttiği sorular harita unsurlarından hangisinin kullanılmasına yöneliktir?

CEVAP: Bu sorular harita unsurlarından lejantın kullanılmasına yöneliktir.9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 70. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıda Türkiye toprak haritası ile Avrupa fiziki haritası verilmiştir.

Verilen haritaların içerdiği bilgileri inceleyerek kullanım amaçlarına göre ne tür haritalar olduğu ve bu haritaların hangi amaçlar için kullanılabileceğini söyleyiniz.

Toprak Türleri

CEVAP: Türkiye toprak coğrafyası haritasıdır. Haritaya bakarak Türkiye’de hangi bölgede hangi toprak türünün olduğunu görmek mümkündür.CEVAP: Avrupa fiziki haritasıdır. Haritaya bakarak Avrupa kıtasında yer alan ülkeleri ve bu bölgelerde bulunan yer şekillerinin yüksekliğini görmek mümkündür. Ayrıca nüfus, göl, baraj ve bataklık gibi bilgilere lejant aracılığıyla ulaşılabilir.

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 61-62-63. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


14 Ekim 2022, 11:22

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Coğrafya çok zor bir ders bana gibi geliyor bazen cevapları bulamıyorum ama siz hepsini yapmışsınız çok teşekkür ederim size <3

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.