23 Aralık 2021, 00:16
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 92-93. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 1. Ünite DOĞAL SİSTEMLER Sayfa 92, 93 “Atmosfer ve Hava Olayları” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 92. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

Yerküreyi çevreleyen atmosfer çeşitli gazların bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Hava küre olarak da ifade edilen atmosfer, sahip olduğu özellikleriyle canlıların yerküre üzerindeki yaşamı için oldukça önemlidir.

1. Atmosferi oluşturan gazlar neler olabilir?

CEVAP: Atmosferi oluşturan sabit gazlar azot, oksijen ve asal gazlardır. Karbondioksit ve su buharı atmosferdeki miktarı değişen gazlardır. Ayrıca atmosferde ozon gazı da bulunur ve miktarı sürekli değişir.2. Yeryüzünün canlı yaşamına uygun olabilmesinde atmosferin ne tür etkileri olmuştur?

CEVAP: Atmosferdeki ozon tabakası Güneşten gelen zararlı ışınların yeryüzüne ulaşmasını engeller. Böylece Dünyanın aşırı ısınmasını ya da soğumasını önler. Hava olaylarının yaşanmasını sağlar. Yani yağmurun yağması, nem miktarının değişmesi, rüzgarların oluşması atmosferle ilgilidir.  Dünyamıza yaklaşam gök taşları atmosferde küçük parçalara ayrılır. Böylece meteorların yeryüzüne büyük parçalar hâlinde düşmesi engellenmiş olur. Ayrıca atmosferdeki gazlar sayesinde nefes alırız. Tüm canlıların ihtiyaç duyduğu bu gazlar ile yaşamımızı sürdürürüz.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 93. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıda bazı görseller verilmiştir.Verilen görsellerde gerçekleşen hava olayları nelerdir?

İklim Olayları

Hava Olayları:

1) Şimşek/Yıldırım2) Sağanak kar

3) Sis

Düşünelim-Tartışalım

Hava olaylarının atmosferin ilk katmanı olan Troposfer’de gerçekleşmesinde Troposfer’in hangi özellikleri etkili olmuştur? Tartışınız.

CEVAP: Su buharının büyük kısmı bu katmanda bulunur. Bu durum iklim olaylarının bu katmanda yaşanmasına neden olur. Yardımcı sebepler arasında atmosferin yere en yakın katmanı olması, atmosferi oluşturan gazların %75’ini içermesi, yatay ve dikey yönlü hava hareketlerinin yaşanması bulunmaktadır.
14 Ekim 2022, 11:27

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Elinize sağlık her şeyi sırayla güzelce yazmışsınız. Kısa cevap bulmak çok zor bunlar en azından daha sade ve güzel.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.