11 Şubat 2020, 21:02
Mehmet Akif
Yönetici

Bacaksız okulda kitap özeti- Rıfat Ilgaz


Bacaksız Bahri Fesleğen sokağında yaşar.Bu sene okula başlayacaktır. Hacıbaba okuluna gidecektir.Bahri kendisine alınan okul çantasını beğenmez, fermuarını bozar.Amacı ablasının ki gibi kilitli bir çanta aldırmaktır.Yeni çantasını da beğenmez, bozar.Sonunda Hüsnü amca onun niyetini anlar ve çanta sözü verir.
Bahri sınıfta en önde oturmaktadır.Öğretmen Haydar Aybekler devamlı onu kontrol eder.Bahri solaktır ancak öğretmeni onun sağ eli ile yazması gerektiğini söyler.Her sol el,ini kullanırken gördüğünde eline cetvelle vurur. Bahri’yi tahtaya kaldırır ve ona çizgi çektirir.Bir süre sonra herkes okumayı öğrenir ama Bahri öğrenemez.Öğretmeni onu tahtaya kaldırır ve cümle okutur.Bazı kelimeleri ezbere söyler ve öğretmeni ile ilginç anlar yaşar.
Resim defterine öğretmeni at çizmelerini ister.Bahri’nin sol eli ile çizdiğini görünce eline vurur.Atın ne yemesi gerektiği konusunda anlaşmazlık yaşanınca Bahri atı silmek zorunda kalır.
Mahallenin varlıklı ailelerinin birinin oğlu olan Ferit Derler Hacıkalfa okuluna gitmektedir.Okul bir müsabaka düzenler.Feri bu müsabakada pilot kostümü giyecek ve şiir okuyacaktır.Paytak Ferit Yılmaz2ı sevmez ve rezil etmek ister.Plan yapar.Bu plana göre arka kapıdan biletsiz girerler.Tüm çocuklar onunladır.Bahri eski bodrumda bekler.Ferit sahneye çıkınca yangın alarmına basar.Orada bulunan Başkomiser herkesi sakinleştirir ve devam etmeye karar verilir.Ancak Ferit altını ıslatmıştır.
Bahri istemeden tüm olanları Sevil’e anlatır.Çünkü havası olsun ister.
Bahri öğretmenin cetvelini saklaması için Yılmaz’a vermiştir.Öğretmen cetvelini arayıp durur.O sırada müdür ve müfettiş sınıfa girer.Müfettiş öğrencilerin cetveli neden aradığını anlar.Bahri’nin ellerini görür ve onun defterini inceler.
Başkomiser müdür ile görüşmeye gelir.Hacıkalfa okulundaki olayı çözmüştür.Paytak Yılmaz ile Bahri müdürün odasına çağrılır.Çocuklar bir şekilde doğruları anlatır ve olay tatlıya bağlanır.

Bir önceki yazımız olan Çikolata Zamanı Kitap Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.