15 Şubat 2020, 00:25
Bushra
Yönetici

Martı Jonathan Livingston Kitap Özeti


MARTI JONATHAN LIVINGSTON – RICHARD BACH

Martı Jonathan, diğer martılar gibi değildir. Her martı sadece yemek bulmak için uçmaktadır. Ancak o, uçmak için uçmak ister. Onun bu tavırlarıma ailesi tepki gösterir. Zaman zaman diğer martılar gibi davranmaya karar verse bile isteklerine engel olamaz. Tek isteği özgürce uçmaktır. Farklı yüksekliklerden uçma denemeleri yapar. Martıların geceleri uçamadığı bilindiği için gece uçmaya çalışır. Bazen başarısız olur bazen başarılı olur. Sürüsünün kendisiyle gurur duyacağını düşünür ancak yanılır. Martı konseyi bir araya geldiğinden Jonathan’ı sürüye aykırı ve sorumsuz davranmakla suçlar ve onun gitmesini isterler. Jonathan sürüden ayrılıp gökyüzünde uçarken iki martı ile karşılaşır. Bu martılar kendileri gibidir. Onlarla beraber gider.

Yeni dostlarıyla birlikte gittikleri yer dünyadan farklıdır. Jonathan burayı cennet olarak nitelendirir. Çünkü burada pek çok martı uçuş denemeleri yapmaktadır. Herkesin amacı özgürce uçabilmektedir. Chiang ve Sullivan isminde iki martı öğretmenlik yapmaktadır. Jonathan Chiang’dan çok şey öğrenir. Jonathan uçmak hakkında bir şeyler öğrenmek isteyen çok fazla martının olmayacağını düşünür ancak yanılır. Kendisi deneyimli bir martı olduğunda onun da öğrencileri olur.

Jonathan, her şeyi öğrendiğinde eski sürüsüne tekrar döner. Orada kimseyle konuşmaz ancak kendisi gibi sürüden atılmış Fletcher ile tanışır. Fletcher onun ilk öğrencisi olur. Onlar uçuş çalışması yaparken diğer martılar onları izler ve imrenir. Arada onlara katılan martılar olur. Jonathan’ın öğrencileri bu şekilde artar. Bir süre sonra Fletcher deneyimli bir martı olmuştur. Jonathan, onun artık kendisine ihtiyacı kalmadığı söyler ve uzaklaşır.Fletcher, pek çok kuşun öğretmenliğini yapar. Bazı kuşlar gerçekten Martı Jonathan’ın öğretisini ve uçma felsefesini iyi anlıyordu. Ancak bir süre sonra Jonathan kutsal bir imge kabul edilmeye başlar. Fletcher sadece onun felsefesine uyulması gerektiğini ileri sürüyordu ama onu dinleyen pek az kişi vardı. Jonathan hakkında gereksiz sorular soruluyor, onunla ilgili çeşitli batıl inanışlar ve ritüeller uyduruyorlardı. Martı Antony adında biri Jonathan’ın öğretisini doğru uyguluyor ve arkadaşlarını uyarmaya çalışır. Bir gün uçarken çok hızlı geçen bir martı görür. Onunla konuşur ve isminin Jon olduğunu öğrenir

Bir önceki yazımız olan Çikolata Zamanı Kitap Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.