11 Şubat 2020, 21:02
Mehmet Akif
Yönetici

İpini Kopartan Uçurtma-Gülsüm Cengiz


Umut’un dedesi bir oyuncakçıdır.Umut oyuncak dükkanında bir uçurtma yapar.Bu uçurtmanın gülen bir yüzü vardır ve kırmızı renklidir.Umut uçurtmayı dükkana bırakır ve okula gider.Uçurtmadan haberi olmayan annesi onu bir müşteriye satar.Umut geldiğinde uçurtmasının yanlışlıkla satıldığını öğrenir ve çok üzülür.
Uçurtmanın yeni sahibi Okan adında bir çocuktur.Okan varlıklı bir ailenin oğludur.Babasıyla uçurtma uçurmak ister ancak babası hep meşguldür.Zaten Okan’ın pek çok oyuncağı vardır ve uçurtmayı pek önemsemez.Bir gün pikniğe giderler.Okan uçurtmasını uçurmaya çalışırken ipi kopar ve rüzgar onu götürür.
Uçurtma şehirde gezinirken kuyruğu elektrik tellerine takılır.Sabaha kadar çaresizlik içinde bekler.Sabah bir elektrik bakım işçisi onu oradan kurtarır.
Trafikte bir kaç çocuk küçük bir çocuğu döver.Elektrik bakım işçisi onu aracına alır.Bu çocuk 10 yaşında ayakkabı boyayan Metin’dir.Metin’i güvenli bir yere bırakır ve uçurtmayı ona verir.
Metin annesi ve üç kardeşi ile evsiz kalmış bu yüzden dayısında kalmaktadır.Dayısı öfkeli bir adamdır ve çocukları çalıştırır.Metin’in bir ağabeyi askerdedir.Orhan mozaik atölyesinde çalışır ve Kiraz mendil satar.
Dayısından çekinen Metin uçurtmayı evde saklar.Uçurmak için Orhan ile anlaşırlar.Orhan ile iş çıkışı buluşurlar.Uçurtmayı tamir edip uçururlar.Tekrar gizlice eve getirirler.
Yine uçurtma uçurmaktan döndükleri bir gün dayısı Orhan’ı yolda görür.Çocukların işten kaytarıp oyun oynadıklarını düşünür.Sinirlenir ve uçurtmayı merdiven altına kilitler.
Dayı bir gün uçurtmayı çıkarır ve işporta tezgahına koyar.Metin’in öğretmeni uçurtmayı satın alır.Kızı Ezgi’ye yılbaşı armağanı olarak hediye eder.Uçurtma evin duvarına asılır.
Bahar geldiği zaman Ali öğretmen ve Suna öğretmen öğrencileri kır gezisine götürmeye karar verir.Bu geziye kızları Ezgi’yi de götürürler.Bu gezide Ali öğretmenin öğrencileri Metin ve Umut’da olur.
Metin uçurtmayı gördüğünde bunun kendi uçurtması olduğunu söyler.Umut’da uçurtmayı yapanın kendisi olduğunu dile getirir.Uçurtmanın hikayesi baştan sona anlatılır.Üç çocuk uçurtmayı beraber uçururlar.Uçurtmanın Ezgi’de kalmasına ancak beraber uçurmaya karar verirler.

Bir önceki yazımız olan Çikolata Zamanı Kitap Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.