18 Aralık 2021, 23:10
Donatello
Yönetici

El Sanatlarının İletişimde Rolü Nedir?


El sanatlarının iletişimdeki rolünü araştırınız.

İletişim sadece sözlü olmaz. Sözsüz iletişim de vardır. Sözsüz iletişimin en önemli unsurları görsel kodlardır. El sanatları da görsel imgeler taşıdığından sözsüz iletişim kurmada önemli bir yere sahiptir. Çünkü, el sanatları yapan kişiden, yapıldığı yerden ve zamandan izler taşır.

Bir el sanatının biçimi ve rengi birçok anlam ifade edebilir. Mesela tarım toplumlarında el sanatları toprak ve ekin ile ilgilidir. Maden toplumlarında ise çeşitli takılar ve süs eşyaları yaygındır. İnançlı toplumlar ise genellikle kutsal saydıkları nesneleri çağrıştıran el sanatlarıyla ilgilenirler. Bunun yanında renklerin de toplumlar için anlamı vardır. Yeşil bereketi, pembe sevgiyi, beyaz içtenliği ve siyah yası simgeler. Yani el sanatlarının rengi de biçimi gibi pek çok anlam içerir.

El sanatları biçimsel ve renksel özellikleriyle toplumlara çeşitli mesajlar iletebilir. Kazılarda ortaya çıkan el sanatları geçmiş yıllarda yaşayan toplumların nasıl yaşam sürdükleri hakkında bilgi edinmemize neden olur. Bir nevi eski medeniyetlerin bizimle iletişim kurmasına katkıda bulunur.Bir önceki yazımız olan Üç Boyutlu Yazıcı Nedir? Ne İşe Yarar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.