15 Şubat 2020, 00:04
Mehmet Akif
Yönetici

Kırmızı Otobüs Kitap Özeti- Tarık Dursun Kakınç


Çeşitli otobüslerin parçalarıyla bir araya gelen kırmızı otobüs bizlere yaşadıklarını kendi ağzından anlatır.Kitap dokuz hikayeden meydana gelir.Kentin içinde olan biteni otobüs gözlemler ve aktarır.
Merhaba 919 : Rıfkı usta otobüs mezarlığına gider.Her otobüsten bir parça bularak yeni bir otobüs yapar.Kırmızı renklidir.Modeli olmadığı için 919 koyulur.Garaja geldiği zaman diğer otobüsler ile tanışır.
Bizim Ev: 919’un en sevdiği arkadaşı Leyland’dır.Evleri garajdır, arada sohbet edip dinlenirler.Garajın bekçisi vardır.919’un şoförü Emin Çoker, biletçisi Hasan Tuncer’dir.İlk seferlerine çıkarlar.
Yolculuk Hali: Yolcular bazı saatlerde daha da çok olur.Durmadan çalışırlar.Otobüste birinin parası çalınır.Hırsız çoktan inmiştir.Karakola gittiklerinde sonuç alamazlar.
İnsan Arkadaşlar: 919 kentin durumundan Emin ağanın ailesinden ve zevklerinden bahseder.
Kırlara Kırlara: Bir gün 919 bir okulun öğrencilerini pikniğe götürür.Yanlarına bir sıpa gelir.Oyun oynarlar.Sıpa göle düşer.Öğretmen göle girerek sıpayı kurtarır.
Kaçaklar: 919 arızalanır.Mecburen bırakıp giderler.Sabahı beklemek gerekmektedir.Biri kız biri erkek iki küçük çocuk evden kaçmıştır.Gelecekle ilgili planlar yaparlar.Otobüste uyurlar.Tamire giden Rıfat usta çocuklar ile konuşur.Onları eve dönmeye ikna eder.
Fiço ile Pıtırcık: Bir gece kedi Fiço arkadaşı Pıtırcık’ı garaja getirir.Pıtırcık doğum yapmak üzeredir.919 Pıtırcık’ı içine alır.Pıtırcık üç tane kedi yavrular.Sonra güvenli şekilde oradan ayrılırlar.
Eli Bıçaklı Adam: Yoldayken yolculardan biri paltosunun cebinden bıçak çıkarır.Emin ağanın boğazına tutar.Onu kentin dışında bir yere götürmek için zorlar.Bedir çayı kıyısına gelince adam otobüsten iner.Adam tek isteğinin temiz hava almak olduğunu söyler.
Hasan’ın Gidişi: Yeni bir düzen başlar.Artık otobüslerde biletçi olmayacaktır.Biletler bilet makinelerinden toplu alınacaktır.Bu durumda biletçi Hasan oradan ayrılır.Emin ağa ve 919 buna üzülür.Her şey onsuz devam eder.

Bir önceki yazımız olan Çikolata Zamanı Kitap Özeti başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.