17 Eylül 2023, 14:12
Donatello
Yönetici

Sanat ve Resim İle İlgili Kompozisyon Metni


“Sanat ve Resim” Konulu Bilgilendirici Metin Örneği

Resim Sanatı İle İlgili Kompozisyon

RESMİN ANLATTIKLARI

Sanat, duygu ve düşüncelerin özgün biçimde dışavurumudur. Her sanatçı sanatıyla bir şey anlatmak ister. Resim de sanat dalları içinde renkleriyle en göze çarpan sanat dallarından biridir.

Resim sanatı, çizgilerin ve renklerin bütünüdür. Bu çizgiler ve renkler ressamın hayal gücüyle birleşir ve insanların içinde anlam ve estetik aradığı bir sanat eserine dönüşür. Ülkemizde çok sayıda başarılı ressam resmiyle bir şeyler anlatmayı başarmıştır. Bunlardan akla ilk geleni Osman Hamdi Bey’dir. Yapmış olduğu Kaplumbağa Terbiyecisi adlı ünlü resmi yoruma oldukça açıktır. Genel olarak resimdeki Kaplumbağa Terbiyecisi’nin sanatçıyı; kaplumbağaların da halkı temsil ettiği düşünülmektedir. Kaplumbağa Terbiyecisi elinde tuttuğu müzik aleti ile kaplumbağaları yani halkı sanatla besleyip eğitmek niyetindedir.

Resim yapmak dünyayı yorumlamak, bir resme bakma dünyayı okumaktır. Resim sanatı, gözümüze, zihnimize ve ruhumuza dokunan en güzel sanatlardan biri olmaya devam edecektir.

Osman Hamdi BeyBir önceki yazımız olan Sevginin Gücü İle İlgili Atasözü Hikayesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.