12 Ocak 2022, 14:50
Mehmet Akif
Yönetici

Teknolojinin Gelişmesiyle Birlikte Uzay Araştırmaları


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabında yer alan Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uzay araştırmalarında ne gibi ilerlemeler kaydedilmiştir? sorusuna cevaplar arayacağız.

Teknoloji her alanda olduğu gibi uzay sanayisinde de gelişmeler göstermiştir. İnsanoğlu uzayda araştırmalarını yapmak ve daha fazla bilgi elde etmek için sürekli olarak yeni arayışlar içine girmektedir. Televizyondan, genel ağdan ve diğer kitle iletişim araçlarından yaşanan gelişmeleri izlemekteyiz.

Uzay araştırmaları ilk önce gözlemle başlamış ve yeni teknolojik gelişmeler ile ilerlemiştir. Uzay araştırmalarında teleskobun icadı çok önemli bir yer tutmaktadır. Fakat daha çok bilgi elde etmek için teleskop yeterli olmamaktadır. Bu nedenle insanlar uzaya gitmenin ya da araç göndermenin yollarını aramışlardır.

Uzay mekiği, uzay sondası, roketler yapılmış, uzay alanında yapılan çalışmalar giderek yoğunluğunu arttırmıştır. Teknolojinin ilerlemesi ile beraber yapay uydular yapılmıştır.Uzay mekiği yeniden kullanılabilen ve büyük uyduları taşıyabilen uzay araçlarıdır.

Uzay sondası bir gezegeni veya bir gök cismini incelemek için ona gönderilen bir uzay aracıdır.

Uzay mekiği ve uzay sondaları gökyüzüne roketler yardımı ile fırlatılmaktadır.Yapay Uydular bilimsel araştırmalarda, hava durumunun tahmin edilmesinde, haberleşmede, navigasyonda ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır.

Uydunun kullanım alanları arasında haritacılık, afet izleme, şehircilik ve çevre planlama da bulunmaktadır. Keşif, gözetleme, görüntü alma gibi savunma alanında da uydular önemli bir yer tutmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Bulutsuz bir gecede gökyüzüne baktığınızda görebildiğiniz gök cisimleri nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.