12 Ocak 2022, 15:22
Mehmet Akif
Yönetici

Uzay kirliliğinin yol açabileceği sonuçlar nelerdir


7. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 23. Sayfasında yer alan, uzay kirliliğinin yol açabileceği sonuçlar nelerdir ? sorusuna cevaplar arayacağız.

Dünya’nın çevresinde değişik yörüngelerde dolanan ve artık herhangi bir işlevi olmayan insan yapımı cisimlerin tümü uzay kirliliği olarak adlandırılmaktadır.

İnsanlar uzayın sonsuz bir büyüklükte olduğunu düşünerek uzay kirliliği konusunda duyarsız olabilirler. Fakat unutmamalı ki bu sorun şimdi olmasa bile ileride mutlaka sorun teşkil edecektir.

Uzayda işlevini yitirmiş uyduların yanı sıra roketlerin uzaya bırakılan üst kısımları ve yörüngede oluşan patlamaların artıkları vardır.Uzay çalışmaları her geçen gün artmakta ve yeni bilimsel veriler elde edilmektedir. Şimdilik uzay kirliliği bir sorun teşkil etmiyor. Fakat ileride bu kirlilik artarsa uzay çalışmalarına büyük engel olacaktır. Uzay çalışmalarının gelişmesi, artması için uzay kirliliğini engelleyecek çözümler bulmak gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Teknolojinin Gelişmesiyle Birlikte Uzay Araştırmaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.