12 Aralık 2021, 21:49
Donatello
Yönetici

Thomas Edison ve Ampulü İcat Etmesi


Edison Ampulu Nasıl İcat Etti?

Ampul Nasıl Bulundu

Tam adı Thomas Alva Edison olan Amerikalı mucit, 20. yüzyılın en ünlü mucidi ve iş adamı olarak görülmekte ve kendisine ait tam 1,097 adet patent bulunmaktadır. Bazı icatları tamamen kendisine ait olmamakla beraber kendisi ile beraber çalıştığı yüzlerce çalışanı ile beraber bulmuştur.

Ampulün icadı için birbirinden habersiz bir şekilde bir yandan İngiliz Josbieph Swan bir yandan da Thomas Edison çalışıyordu ve her ikisi de 1878-1879 yılında 12-13 saat dayanan ampulleri icat ettiler. Fakat Edison, herkesin kolaylıkla alabileceği ve uzun süre kullanabileceği bir ampul icat etmek istiyordu.

Sonunda binlerce denemesinden sonra 1880 yılında beklenen ampulü icat etti! Ve hem sağlıklı hem de güvenli olarak güvenli ışık yayan ilk ampulün temelleri atılmış oldu.1883’te ise Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi, böylelikle akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Akkor lambanın üretimi sonrasında ampul kullanımı halk arasında iyice yaygınlaşmıştır.

Bir önceki yazımız olan Aziz Sancar Yaşamı ve Çalışmaları Hakkında Kısa Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.