01 Aralık 2023, 22:54
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 60-61. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


4. Ünite Uzlaşı: Anlaşmazlıkların Nedenleri Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 60-61 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 60 Cevapları Hecce Yayınları

Hazırlanalım

En büyük iletişim problemimiz: Anlamak için dinlemiyoruz, cevap vermek için dinliyoruz.” Bu sözle ne anlatılmak istenmiştir? Söyleyiniz.

Cevap: İnsanlar arasındaki anlaşmazlıkların en büyük nedeni karşımızdaki insanı dinlemek ve kendimizi onun yerine koymak yerine, sürekli karşı çıkmak ve kendimiz haklı göstermek olmaktadır.Aşağıdaki görseli inceleyiniz. Bireyler arası anlaşmazlıkların nedenleri genellikle nelerdir? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: Farklı fikirlere sahip olmaları, iletişim eksikliği, karşımızdaki insanı anlamaya çalışmamak.


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 61 Cevapları Hecce Yayınları

Ece Anlaşmazlık YaşıyorSabırsızlıkla beklediğim tatil sonunda gelmişti. Çünkü ailem, beni tatilde kursa göndermek istediğini söylemişti. Sonunda hayalini kurduğum dans kursuna gidebilecektim. Ertesi gün dans kursuna gitmek istediğimi aileme söyledim. Fakat ailem beni dans kursuna değil, resim kursuna göndermek istediklerini söyledi. Resim konusunda yeteneğimi geliştirmemi istiyorlardı. Bunu duyunca çok üzüldüm ve hemen ağlamaya başladım. Resim kursuna gitmek istemediğimi söyledim. Ailem ise resim kursuna gitmem gerektiğini söylüyordu. Ailemle hangi kursa gideceğim konusunda bir anlaşmazlık yaşadık. Ben küserek odama gittim. Birkaç saat sonra ailemin yanına gittim ve dans kursunun hayalini kurduğumu, dans etmeyi çok sevdiğimi söyledim. Beni dinleyen ailem dans kursuna gitmeme izin verdi.

Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.

1. Aile neden dans yerine resim kursu konusunda ısrarcıdır?

Cevap: Aile, Ece’nin resim konusunda yetenekli olduğunu ve bu yeteneğin geliştirilmesi gerektiğini düşündükleri için.2. Bu anlaşmazlıkta kim haklıdır? Neden?

Cevap: Bu anlaşmazlıkta haklı taraf olmaz. Çünkü burada aile çocuğun geleceğini ve yeteneğini geliştirmesini istemekte haklıdır. Ece’nin dans kursuna gitmek istemesi, onu sevmesi ve kendi geleceğini orada görmesi de haklıdır.

3. Anlaşmazlığı çözmek için siz ne yapardınız?

Cevap: Anlaşmazlığı çözmek için her iki tarafın bir birini dinlemesi ve anlaması gerekiyor. Buna uzlaşı kültürü denmektedir.Etkinlik Zamanı

Bu etkinlik ile toplumda yaşanan anlaşmazlıkların nedeninin ne olduğu ve sonuçlarının ne olabileceğini analiz edeceğiz.

Cevap:

4. sınıf insan hakları sayfa 61 cevapları hecce yayınBir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 54-55-56-57. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.