02 Aralık 2023, 21:49
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 90-91. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


6. Ünite Birlikte Yaşama: Kurumların Rolleri Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 90-91 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 90 Cevapları Hecce Yayınları

Yandaki görseli inceleyiniz. Görselde ne anlatılmak istendiğini söyleyiniz.

4. sınıf insan hakları sayfa 90 cevapları hecce yayın

Cevap: Görselde devlet şemsiye, halk ise şemsiyenin altında görülmektedir. Bu görselin bize anlattığı devlet halkın hakkını ve ihtiyaçlarını gözeten koruyan bir kurum olduğudur.
4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 91 Cevapları Hecce Yayınları

Depremde Uzanan Yardım Eli

Gece vakti evimiz büyük bir sarsıntıyla sallandı. Korkuyla anne ve babamın yanına gittim. Annemler deprem olduğunu, sakin olmam gerektiğini söyledi. Tüm aile, güvenli bir yere geçerek çök-kapan-tutun pozisyonu aldık. Sarsıntı geçtiğinde güvenli bir şekilde dışarı çıktık. Komşularımız; binamızın bazı yerlerinde deprem nedeniyle hasarların olduğunu, eve giremeyeceğimizi söyledi. Gece ne yapacağımızı düşünürken babam Kızılay’ın güvenli bir yerde çadır kurduğunu, oraya gideceğimizi söyledi. Güvenli alana geldiğimizde kocaman çadırlar ve bu çadırların üzerinde Kızılay yazısını gördüm. Bir görevli gelerek bize kalmamız için bir çadır
gösterdi. Daha sonra aynı görevli bizim için yiyecek ve battaniye getirdi. Bu durum
beni biraz şaşırtmıştı. Anneme Kızılay’ın ne olduğunu sordum. Annem, Türk Kızılay’ının bir afet olduğunda insanlara yardımda bulunan önemli bir kuruluş olduğunu, bu kuruluşta çalışan
insanların gönüllü olarak bu işi yaptıklarını anlattı. O geceyi ailem ile çadırda geçirdik. Ertesi gün olduğunda evimizi inceleyen görevliler, evimizin güvenli olduğunu ve artık evimize girebileceğimizi söyledi. Eve gider gitmez Kızılay kuruluşunu araştırdım. Kızılay’ın sadece doğal afetlerde yardım etmediğini, kan hizmetleri, uluslararası yardımlar, göç eden kişilere yönelik yardımlarda da bulunduklarını da öğrendim.


Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.1- Kızılay’ın faaliyetleri nelerdir?

Cevap: Kızılay bir afet durumunda insanlara çadır, yiyecek ve giyecek temin eder. Kan hizmetlerini yerine getirir. Uluslararası yardımlar, göç eden kişilere karşı yardımlar yapar.

2- Kızılay ve benzeri kuruluşlara neden ihtiyaç duyulmuş olabilir?

Cevap: İnsanların zor zamanlarında yanında olmak, bu tür ihtiyaçları gidermek için ihtiyaç duyulmuştur.
STK Kuruyoruz!

Bu etkinlikte sivil toplum kuruluşlarından birini araştırarak bu kuruluşun işleyişi hakkında bilgi edineceğiz.
Ülkemizde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarından birini seçerek kurum hakkında bilgi edininiz. Kurumun kuruluş yılı, amblemi, amacı, faaliyetleri hakkında bulduğunuz bilgileri aşağıda sizin için ayrılan alana yazınız ve bilgileri sınıfınızdaki arkadaşlarınız ile paylaşınız.

Cevap: Su Vakfı

su vakfıKuruluş Amacı: Hayat kaynağı olan “Su” üzerine yaptığımız bilimsel çalışmaların ışığında suyun; kişi, toplum ve canlı hayatındaki yeri ve önemini insanımıza anlatıyoruz. Bilim insanlarımız ile birlikte su sorunlarının çözümünde aktif rol alırken, su kültürü ve medeniyetinin yaşatılması için gayret etmek.

Kuruluş Yılı: 1995

Faaliyetler: Su ve çevrenin korunması ile ilgili araştırmalar yapmak, kitaplar çıkarmak, projeler üretmek, farkındalık oluşturmak, su kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlamak.

 Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 88-89. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.