03 Aralık 2023, 11:54
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 96-97. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


6. Ünite Birlikte Yaşama: Birlikte Yaşamanın Getirdikleri Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 96-97 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 96 Cevapları Hecce Yayınları

Hazırlanalım

Yanda yer alan görsel sizce neyi ifade ediyor? Tartışınız.

Farklı özelliklere sahip bireylerCevap: Her insan aynı değildir. Her insanın farklı özellikleri vardır. Rengi, dili, fiziksel özellikleri farklıdır. Bu, insanların kültürel çeşitliliğini ve zenginliğini temsil eder. Bu insanlar birlikte yaşarlar ve toplumu oluştururlar.


Tek Değilim

Bir gün Adem iş için tekneyle denize açılmış. Şiddetli bir fırtınaya dayanamayan tekne batmış.
Kazadan kurtularak yakındaki adaya çıkan Adem bu adada kendisinden başka kimsenin olmadığını fark etmiş. İhtiyaçlarını tekneden kalan enkazdan karşılamış. Günlerce adada kurtarılmayı beklemiş. Bir gün beklediği o yardım adanın diğer tarafından gelmiş. Adanın diğer tarafında yerli halk yaşıyormuş. Adem sevinçle yerli halkın yanına gitmiş. Daha önce duymadıkları bir dili konuştuğu için yerli halk Adem’den hoşlanmamış. Adem’e kötü davranarak onu aralarına almak istememişler. Adem çok çalışıp yerli halkın dilini öğrenmiş. Yerli halka bir tekne kazasından kurtulduğunu ve evine gitmek istediğini söylemiş. Yerli halk, durumu öğrenince ona yardım etmek istemiş. Adem için çare aramaya başlamışlar. Adem kendisine yardımda bulunmak isteyen bu halkı çok sevmiş. Eve gitmekten vazgeçerek bu adada yaşamaya karar vermiş. Adada konuşulan dili öğrendikten sonra insanların giyim tarzını, yeme içme kültürlerini, yaşayış şekillerini de öğrenmeye başlayarak yerli halktan biri olmayı başarmış.Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.

1. İnsanlar neden toplu yaşamaya ihtiyaç duymuş olabilir?

Cevap: Çünkü insanlar tek başlarına her şeyi yapamazlar. İnsanlar birlikte yaşayarak daha güçlü olurlar. İhtiyaçlarını daha kolay temin ederler. Yardımlaşma ve dayanışma içinde daha huzurlu ve güvenli olurlar.

2. Birlikte yaşama kültürü için gerekli olan özellikler nelerdir?Cevap: Yardımlaşma, empati, saygı, özveri, anlayış gerekmektedir.

3. Yabancıların gittikleri toplumların kültürüne uygun hareket etmesi neden önemlidir?

Cevap: Kendilerini dışlanmış hissetmemeleri, topluma adapte olmaları, daha huzurlu ve güven içinde olmaları için gereklidir.


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 97 Cevapları Hecce Yayınları

Etkinlik ZamanıBu etkinliğin amacı birlikte yaşamanın önemini ifade edebileceğimiz bir resim çizmektir. Aşağıdaki alana birlikte yaşama kültürünü konu alan bir resim çiziniz.

Cevap:

birlikte yaşama kültürü

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 94-95. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.