12 Aralık 2023, 10:10
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 190-191-192-193-194. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


7. Ünite Dünya Ailesi: Farklı Kültürler Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190-191-192-193-194 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 190 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Farklı kültürlerin özel günleri ile bizim kültürümüzdeki özel günler arasındaki benzerlik ve farklılıklar neler olabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Her kültür ve dinin kendine göre farklı özel günleri ve bayramları olmaktadır. Bunun yanında dünya genelinde kutlanan özel günler de vardır. Örneğin İslam Dünyasında Ramazan ve Kurban Bayramları kutlanırken, Hristiyan Dünyasında Noel kutlanmaktadır. Bu farklılıklar ve benzerlikler kültür farklılıklarından da kaynaklanmaktadır.
Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki kültürel unsurlarla ülkemizin sahip olduğu kültürel unsurları karşılaştırınız. Aradaki benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz.

Cevap:

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 190 Cevapları Ferman YayınHer ülkenin kendine göre kültürü vardır. Yemek, kıyafet, mimari özellikleri farklıdır. Benzerlikler de olabilmektedir. Fakat farklılıklar daha fazladır.


Söyleyelim

Dünya kültür haritasıyla ilgili sınıf panosuna astığınız bilgi kâğıtlarını okuyunuz. Farklı kültürlere ilişkin dikkatinizi çeken unsurlar hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Bu haritada gördüğüm kadarı ile dünya üzerindeki tüm ülkelerin kendilerine göre kültürleri vardır. Bazı kültürler benzerlikler gösterebilmektedir. Çok çeşitli kültürün olması insanların ilgisini çekmektedir. Dil, kıyafet, müzik, dans, dini ritüellerde farklılar vardır.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 191 Cevapları Ferman Yayınları

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki kişilerin kıyafetlerini geleneksel Türk kıyafetleriyle karşılaştırınız. Aralarındaki benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz.

Cevap: Kore kıyafetleri ile Türk kıyafetleri arasında renklilik ve elbise ölçüleri arasında bir benzerlik vardır. Arap ve Alman kıyafetleri arasında ise bir benzerlik yoktur.

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Sayfa 191 Cevapları Ferman Yayın


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 192 Cevapları Ferman Yayınları

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerden ve yukarıdaki bilgilerden yararlanarak bu ülkelerin yemek kültürleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları söyleyiniz.Cevap:

İtalyan yemeği makarna ülkemizde de çok sevilmektedir ve yapılmaktadır. Bu nedenle benzerlik vardır. Orta Doğu yemekleri ile ülkemiz yemekleri arasında da bir benzerlik vardır. Meksika yemekleri oldukça acı ve baharatlı olduğu için çok benzerlik taşımamaktadır.


Söyleyelim

Türk mutfağı, dünyanın en zengin mutfaklarından biri olarak değerlendirilmektedir. Bunun kültürel nedenleri hakkındaki fikirlerinizi söyleyiniz.Cevap: Türk mutfağı tarih içinde şekillenmiş ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış topraklar üzerindedir. Farklı kültürde olan insanların bu coğrafyada yaşaması mutfağın da çeşitlenmesini sağlamıştır. Anadolu toprakları hem ulaşım hem de ticaretin önemli duraklarından olması bu mutfağa yansımasına neden olmuştur.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 193 Cevapları Ferman Yayınları

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Görsellerdeki çocukların oynadıkları oyunların adlarını söyleyiniz.

saklambaç ve körebe oyunları

Cevap: Saklambaç ve Körebe
Deneyelim

Farklı kültürlerden örneklendirilen çocuk oyunlarını okulunuzun bahçesinde oynamayı deneyiniz.

Cevap: Bu etkinliği okulda yapmalısınız.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 194 Cevapları Ferman Yayınları

EtkinlikTürk kültürüyle diğer kültürleri kıyafet, yemek, çocuk oyunları ve aile ilişkileri konularında karşılaştırınız. Ulaştığınız sonuçları maddeler hâlinde aşağıda verilen alana yazınız.

Cevap:

Yemek: Türk mutfak kültüründe saray yemekleri, hamur işleri, kebap, baklava gibi yemekler varken, İtalya mutfağında makarna ağırlıklıdır. Kore mutfağında deniz ürünleri ağırlıklıdır.

Kıyafet: Türk kültüründe, şalvar, varken, Arap kültüründe uzun elbise tarzı serin tutan kıyafetler giyilir. Kıyafette coğrafya etken olmaktadır.Çocuk Oyunları: Bizde saklambaç, sek sek, ip atlama, ebelemece gibi oyunlar vardır. Avrupa’da kasnak oyunu vardır.


Sonraki Konuya Hazırlık

Farklı kültürlere saygıyı temel alan örnek bir “İnsan Hakları Belgesi” oluşturarak sınıfınıza getiriniz.

Cevap:Her kültüre saygı gösterilecektir.

İnsanları kültürleri ile eleştirmek, alay etmek yasaktır.

Her kültür saygıdeğerdir.

Kültürlerin farklı olması, insanların zenginliğidir.

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 183-185-186-187-188-189. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.