12 Aralık 2023, 10:21
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 195-196-197. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


7. Ünite Dünya Ailesi: Saygı Esastır Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 195-196-197 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 195 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Farklı kültürlere sahip insanlarla ilişkilerimiz nasıl olmalıdır? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Farklı kültürlerden insanlara saygı göstermeliyiz. Onların sahip olduğu kültür ve medeniyetin onlar açısından çok değerli olduğunu unutmamak gerekir. Empati yapmalıyız ve onlara öyle davranmalıyız.
Aşağıda verilen genel ağ haberini okuyarak kültürler arası saygı, iletişim ve iş birliği ile ilgili görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

GEMEL AĞ HABERİ

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Beyrut Belediye Başkanlığı arasında yapılan toplantı sonrası, Adana ve Beyrut’un kardeş şehir olacağı belirtildi. Yapılan açıklamada, Adana ile Beyrut’un aynı coğrafyada yer alan ve birbirine çok yakın kültürleri paylaşan iki şehir olduğu ve kardeş şehir anlaşmasının çok yerinde bir adım olduğu ifade edildi. Her iki şehrin belediye başkanları, Adana ile Beyrut’un kardeş şehir olmasıyla birlikte iki şehir arasındaki turistik ve ticari ilişkilerin daha da hızlanacağını belirttiler.Genel ağ / Erişim Tarihi: 11.12.2021 (Özetlenmiştir.)

Cevap: Kültürler arası iletişim ve iş birliği insanların birbirlerini tanımasına ve ekonomik gelişmelere neden olur. Turizm canlanır, barış ortamı olur ve iyi ilişkiler kurulur.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 196 Cevapları Ferman Yayınları

6. Etkinlik

Aşağıda verilen metni okuduktan sonra soruları yanıtlayınız.Ben Cemile. Bu sene 23 Nisan şenlikleri kapsamında evimizde yabancı bir öğrenciyi misafir ettik. O’nun adı Rosalinda. Rosalinda ülkemize Meksika’dan geldi. Rosalinda ve okulunun dans topluluğu şenlikler kapsamında geleneksel danslarını sergilemek için ülkemize gelmişti. Rosalinda son derece neşeli, dışa dönük biriydi. Rosalinda ile anlaşabilmemiz zor olmadı. Kendisinin ana dili İspanyolca. İkimiz de temel düzeyde İngilizce biliyoruz. Rosalinda’ya geleneksel Türk yemeklerinden sunduk ancak kendisi sebze ve meyveleri bir arada tükettiğini ve yemeklerin bol salçalı ve acılı olmasını sevdiğini söyledi. Bu onun kültürel bir özelliğiydi. Annem ve babam onun istediği tarzda bir yemek hazırlamak için bazı hazırlıklar yaptı ancak Rosalinda buna gerek olmadığını Türk yemeklerini denemekten hoşlandığını ifade etti. Rosalinda bizde kaldığı sınırlı süre boyunca her fırsatta Türk tarihine olan ilgisini, Atatürk’e olan hayranlığını, Türk misafirperverliğinin ne kadar güzel olduğunu vurguladı. Rosalinda Meksikalıların da misafirleri çok sevdiğini ve misafir eve girdiğinde bunu ona yansıttıklarını söyledi. Rosalinda akşam üzeri ülkesini ve ailesini özlediğini söyledi. Ülkesini hatırlatan müzikler dinlemeye başladı. Bize yabancı gelse de ona saygıyla eşlik ettik. Gece yatmadan önce ailesi ve sevdikleri için Tanrı’ya dua ettiğini söyleyerek yalnız kalmak istedi. Biz de onu yalnız bıraktık. Kahvaltıdan sonra Rosalinda’yı kafilesine teslim etmek için yola çıktık. Rosalinda geleneksel şapkasını takmak istediğini söyledi. Komşularımız ve bizim için alışık olmadığımız bir giyim tarzı olsa da onun süslü şapkası gerçekten çok güzeldi. Onun kültürüne saygı duyduğumuzu her fırsatta dile getirdik ve davranışlarımızla bunu yansıtmaya çalıştık. Birbirimizi çok sevdik ve ilk fırsatta Meksika’da onu ziyaret edeceğimize dair söz verdik.

1. Rosalinda gibi bir misafiriniz olsa siz nasıl davranır, onu nasıl ağırlardınız?

Cevap: Onu rahat ettirmek için elimden geleni yapardım. Onun isteklerini yerine getirmeye çalışırdım. Onun geleneksel kıyafet ve kültürüne saygı gösterir, kendi kültürümüzü de tanıtmaya çalışırdım.

2. Rosalinda ile Cemile arasındaki kültürel farklılıklar hangi konulardadır?Cevap: Yemek, giyim, dini konular, dil.

3. Cemile ve ailesi Rosalinda’ya nasıl davranmıştır?

Cevap: Ona iyi ve saygılı davranmışlardır. Onun kültürüne ve isteklerine saygı gösterip anlayışla davranmışlardır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 197 Cevapları Ferman Yayınları

SöyleyelimHazırladığınız insan hakları belgesini arkadaşlarınıza tanıtınız. Ardından onlardan bu belgeye ilişkin görüşlerini isteyiniz. İnsan hakları belgenizin özelliklerine ilişkin fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap:

Her kültüre saygı gösterilecektir.

İnsanları kültürleri ile eleştirmek, alay etmek yasaktır.Her kültür saygıdeğerdir.

Kültürlerin farklı olması, insanların zenginliğidir.


 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 190-191-192-193-194. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.