01 Mart 2024, 09:43
can
Yönetici

6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 224-226-227. Sayfa Cevapları


6. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 222-223-224-225-226-227 Cevapları MEB Yayınları

7.ÜNİTE Elektriğin İletimi: İletken ve Yalıtkan Maddeler Cevapları


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 224 Cevapları

Elektriği İletme Durumlarına Göre Maddeler Cevapları

YAPALIM ÖĞRENELİM

NELER LAZIM?

Pil, ampul, duy, bağlantı kabloları, alüminyum folyo, çivi, plastik kaşık, tahta parçası, kurşun kalem ucu, cam bardak, madenî para, iki adet beherglas, şekerli su, sirkeli su.

HAYDİ BAŞLAYALIM• Devre elemanlarını kullanarak basit bir elektrik devresi kuralım.

• Ampulün ışık verip vermediğini, devrede problem olup olmadığını kontrol edelim.

• Devredeki bağlantı kablosunu birbirinden ayırarak test devresi oluşturalım.• X ve Y test uçlarının arasına farklı katı maddeleri temas ettirdiğimizde ve test uçlarını beherglas içerisindeki farklı sıvılara daldırdığımızda ampulün yanıp yanmayacağını tahmin edelim. Tahminlerimizi aşağıdaki tabloya kaydedelim.

• Tahminlerimizi test etmek için X ve Y test uçlarının arasına farklı katı maddeleri temas ettirelim. Ampullerin ışık verip vermediğini gözlemleyerek tabloya not edelim.

• Aynı şekilde test uçlarını beherglas içerisindeki farklı sıvılara daldıralım. Ampullerin ışık verip vermediğini gözlemleyerek tabloya not edelim.

DÜŞÜNÜP DEĞERLENDİRELİMDeneyde test uçlarını temas ettirdiğiniz maddelere göre ampulün ışık verip vermemesinin nedeni nedir?

Cevap: İletken olan maddeler ışık verirken, yalıtkan olan maddeler ışık vermedi.


6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 226 Cevapları

İLETKEN-YALITKAN DEDEKTÖRÜ

Bir okuldaki 6. sınıf öğrencileri, öğretmenleriyle birlikte bilim şenliğine gittiler. Burada birbirinden ilginç icat, proje ve deneyleri inceleme imkânı buldular. Farklı bakış açıları kazanmalarına yardımcı olan bu gezide gördükleri bir dedektörü sizinle paylaşmak istediler.
Dedektör, üzerine ses üreticisi yerleştirilmiş bir mukavva ve sert plastiğe geçirilmiş iki çividen oluşmaktadır. Ses üreticisi, pil ve çiviler bağlantı kablosu ile birbirlerine bağlanmış ancak çiviler arasında bağlantı oluşturulmamıştır. Çiviler test uçlarıdır.
Ziyaretçiler, test uçları arasına farklı maddeler yerleştirerek ses üreticisinden ses gelip gelmemesine göre maddenin iletken mi, yalıtkan mı olduğunu anlayabilmişlerdir.İletken-yalıtkan dedektörü ile ilgili aşağıdaki soruları cevaplayalım.

1. Dedektörün test uçlarında çivi kullanılmasının sebebi nedir?

Cevap: Çivilerin iletken olması.

2. Sert plastik ve mukavva iletken mi, yalıtkan mıdır?Cevap: Yalıtkandır.

3. Ziyaretçiler, test uçları arasına aşağıdaki malzemeleri yerleştirmişlerdir. Bu malzemelerin ses verme ve iletken/yalıtkan olma durumları nasıldır? Belirleyip tablodaki ilgili kutucuklara “ >/“ koyalım.

Cevap:
Araştır Keşfet

Elektrikli cihazlarda kullanılan iletkenler, elektrik enerjisinin iletimini; yalıtkanlar da güvenli kullanımını sağlar. Plastik, mika, porselen, kauçuk gibi malzemeler cihazlarda ve elektrik tesisatlarında sıkça kullanılan yalıtkan malzemelerdir. Üzerinden elektrik geçen bir iletkenle doğrudan temasta bulunulduğunda elektrik çarpması meydana gelir. Elektrik çarpması, ciddi yaralanmalara hatta ölüme bile sebep olabilir. Elektrik enerjisini kullanırken güvenliğimizi ve çevremizdekilerin güvenliğini sağlamak için dikkat edilmesi gerekenleri araştıralım.

Araştırma sonuçlarımızdan hareketle olası bir elektrik kaçağı durumunda elektrik çarpmalarına karşı canlıları koruyabilecek bir sistem modeli tasarlayalım.

Cevap: Elektrik çarpmalarına karşı giyilebilir kıyafetler, eldivenler tasarlanabilir.
Elektrik enerjisini kullanırken güvenliğimizi ve çevremizdekilerin güvenliğini sağlamak için dikkat edilmesi gerekenler:

Kablolara Dikkat Edin: Kullanılmayan veya hasar görmüş elektrik kabloları potansiyel bir tehlike oluşturabilir. Kırık, soyulmuş veya kopmuş kabloları hemen değiştirin. Kablo bağlantılarını düzgün bir şekilde yapın ve fazla kablo sarma gibi potansiyel tehlikelerden kaçının.

Fiş ve Priz Kontrolü: Prizlerde ve fişlerde görünür hasar veya gevşek bağlantılar olup olmadığını kontrol edin. Prizlerin üzerine aşırı yük bindirmeyin ve çoklu prizlere aşırı yüklemeler yapmayın.

Nem ve Islak Ortamlardan Kaçının: Elektrikle çalışan ekipmanları nemli veya ıslak ortamlarda kullanmaktan kaçının. Bu tür ortamlarda elektrikle temas eden kişilerde ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Elektrikli Cihazların Bakımı: Elektrikli cihazları düzenli olarak temizleyin ve bakımlarını yapın. Cihazların soğutma yollarını kapatmayın ve havalandırma boşluklarını açık tutun.Yüksek Güçte Cihazların Kullanımı: Yüksek güçteki cihazları (örneğin, ütü, saç kurutma makinesi) aşırı uzun süre kullanmaktan kaçının. Bu cihazlar aşırı ısınabilir ve yangın riskini artırabilir.

Çocukları Koruyun: Çocukların elektrik prizlerine veya kablolarına dokunmasını engelleyin. Çocuklar için güvenlik kapakları kullanarak prizleri koruyun.

Yangın Söndürücüler ve Sigortalar: Evde yangın söndürücüler bulundurun ve sigorta kutularını düzenli olarak kontrol edin. Yangın çıktığında hızlı bir şekilde müdahale etmek önemlidir.

Profesyonel Yardım Alın: Elektrikle ilgili büyük işler yapılacaksa, profesyonel bir elektrikçiden yardım alın. Kendi kendine tamir girişimleri, ciddi yaralanma veya yangın riski oluşturabilir.
6. Sınıf MEB Yayınları Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 227 Cevapları

KENDİNİ DEĞERLENDİR

1. Aşağıda verilen elektrik devrelerinde test uçlarının arasına farklı maddeler yerleştirilmiştir. Devrelerdeki ampullerin ışık verip vermeyeceğini belirleyerek ilgili kutucuğu işaretleyiniz.

Cevap:


2. Günlük hayatta kullandığımız bazı araç gereçlere ait görseller aşağıda verilmiştir. Görsellerde ok ile gösterilen bölümün elektrik iletkeni mi yoksa yalıtkanı mı olduğunu belirleyerek ilgili noktalı yere yazınız.

Cevap:

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 214-215-216-217-218-219. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.