01 Ocak 2022, 18:25
Donatello
Yönetici

9. Sınıf Coğrafya 34-35. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


9. Sınıf MEB Yayınları Coğrafya Ders Kitabı 1. Ünite DOĞAL SİSTEMLER Sayfa 34, 35 “Dünya’nın Şekli ve Sonuçları” Cevapları

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 34. Sayfa Cevapları

Konuya Başlarken

İlk insanlar düz bir ortamda yaşadığını düşünmüş, çevresinde gördüğü dağ ve tepe gibi kabartıları bu düzlüğün üzerindeki çıkıntılar, geceleri gökyüzünde gördüğü yıldızları da yukarıda asılı cisimler olarak değerlendirmiştir. Geceleri gökyüzünde gördüğü cisimleri anlamlandırmaya çalışan insanoğlu, bu alanda sayısız çalışmalar yapmıştır.

1. Çevrenizde sıklıkla karşılaştığınız doğa olaylarından hangileri Dünya’nın şekli hakkında bilgi verir?

CEVAP: Gece ve gündüzün oluşması Dünya’nın şekli hakkında bilgi verir. Dünya’nın yarısında gündüz görülürken aynı zaman içinde diğer yarısında gece görülmektedir.2. Limandan uzaklaşan bir geminin giderek küçülmesi ve bir süre sonra gözden kaybolması ile Dünya’nın şekli hakkında nasıl bir ilişki vardır?

CEVAP: Geminin gittikçe kaybolması Dünya’nın düz bir şekle sahip olmadığının kanıtıdır. Dünya küresel olmasaydı gemi uzaklaşırken küçülürdü ancak gözden kaybolmazdı.

9. Sınıf Coğrafya MEB Yayınları 35. Sayfa Cevapları

Ders İçi Çalışma

Aşağıdaki tabloda Dünya’nın şekline ait sonuçlar verilmiştir.Verilen sonuçları meydana gelme nedenine göre tablodaki ilgili alana işaretleyiniz.

Dünya'nın Geoit Olmasının Sonuçları

Bir önceki yazımız olan 9. Sınıf Coğrafya 30-31. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


14 Ekim 2022, 11:15

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Bu sitedeki cevaplar hem kısa hem açıklayıcı. Böylece derslerimi daha kolay yapıyorum. Emeğinize sağlık.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.