24 Ekim 2019, 12:56
Yuri
Yönetici

Anadolu Kültüründe Kilimin Yeri ve Önemi


KÜLTÜRÜMÜZDE KİLİM

Geçmişte göçebe yaşam süren atalarımız kilim dokumacılığını önemsemiştir. Böylece kilim çadırlarda kullanılan vazgeçilmez bir eşya olmuştur. Türk kadınının işlediği kilimler Anadolu yaşamını ve duygularını öyle güzel yansıtmış ki kilim zamanla bir eşya olmaktan çıkmış ve bir sanat eserine dönüşmüştür.

Kilime dokunan motifler Anadolu yaşamında önem verilen her türlü olayı anlatır niteliktedir. Hatta bir kilime bakıldığında hangi döneme ait olduğunu söylemek de mümkündür. Türk kadınlarının kilimi özenerek dokuması, kilimin renk ve motifleriyle sevgi, inanç, özlem gibi anlamlar taşıması onu yüceltmiş ve kültürümüzün önemli bir unsuru haline getirmiştir.

Günümüzde el dokuması kilimlerin hala çok değerli görülmesi göçebe yaşam tarzından bize kalan bir mirastır. Bu mirası korumak için el dokumacılığının daha yaygın olması gerekmektedir. Kilim ile estetiği birleştiren ve kültürümüzü zenginleştiren Anadolu insanına minnettarız.Bir önceki yazımız olan Uzay İle İlgili Hikaye Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.