21 Kasım 2021, 13:19
Donatello
Yönetici

Katılım ve Düşünce Özgürlüğü Hakkının Önemi İle İlgili Kompozisyon


ÖZGÜR DÜŞÜNCE

Düşünmek, insanı diğer canlılardan ayıran en temel özelliktir. İnsanın özelliği sadece hayatta kalmak için değil, hayatın anlamını aramak için de düşünmesidir. Sadece düşünmekle kalmayıp dil aracılığıyla düşüncelerini ifade edebilmektedir.

İnsanın bu kadar geniş kapsamlı düşünmesi onun düşünce özgürlüğüne önem vermesine neden olmuştur. Katılım ve düşünce özgürlüğü; insanın kendisini ilgilendiren konularda fikir belirtmesidir. Bu hak anayasa ile güvence altına alınmıştır. Demokrasinin ve çağdaş yaşamın zorunluluğu olan bu özgürlük toplumda çok önemlidir. Çünkü gelişme ve yenileşmenin temelinde özgür düşünce vardır. Baskı altında kalmadan düşünen insanlar ifade ettikleri yeni ve faydalı fikirlerle topluma ışık tutarlar.

Her yaratıcı fikir bizleri medeniyete yaklaştıran bir atılımdır. Bu nedenle insanların düşünmesi ve düşüncelerini ifade etmesi konusunda özgür olmaları çok önemlidir. Hepimiz bu konuda haklarımızı bilmeli ve korunmasına yardımcı olmalıyız.Bir önceki yazımız olan Yardımlaşma İle İlgili Kompozisyon Örneği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.